Bilim

Yeni Bipolar Bozukluk Belirtileri Tespit Edildi

Günümüzdeki çağın sahip olduğu en büyük rahatsızlıklar artık fiziksel rahatsızlıklar olmaktan çıkmış ruhsal hastalıklar olarak yerini almıştır. Çağın verdiği yahut veremediği bazı durumlardan kaynaklı insanlarda görülen psikolojik rahatsızlıklardan en çok karşılaşanı Bipolar bozukluk yer almaktadır.

Bipolar’ın Sebep Olduğu Diğer Psikolojik Rahatsızlıklar

Eski adıyla manik depresif yahut ikili üçlü duygu ve durum değişikliklerinin yer aldığı bir hastalıktır.  Bazı durumlarda bireyin tehlikeli davranışlar sergilemesine sebep olan bu hastalık intihara kadar sürüklenebilmektedir. Bilim insanları ve psikiyatri uzmanlara hala daha bu hastalık üzerine çalışmalarına devam etmektedir.  Manik adı verilen yüksek enerjiden bir anda depresyona varıncaya kadar olan bir duygu durum değişikliğine kadar birtakım semptomlara sahiptir. Tedavisi tam anlamıyla yapılmadığı takdirde major depresyon adı verilen bir üst model hastalığa geçiş yapma riski taşımaktadır. İki uç durumda olan duygu durumların tedavi edilmediği takdirde birçok başka hastalığa neden olduğu görülmüştür.  Bu hastalıklardan bir kısmı Obsesif Kompilsuf Bozukluk , Panik Bozukluk , Yaygın Anksiyete Bozukluk, Travma sonrası stres bozukluğu ve sosyal fobi gibi hastalıklara neden olabilmektedir.  Bipolar hastalığı öncelikle olarak manik ve depresif adı verilen iki uç duygu durumunun yaşanması ile ortaya çıkmaktadır. Manik adı verilen dönemde birey çok fazla hareketli ve heyecanlı olmaktadır. Bu manik durumundayken bireyde bağlantısız ve hızlı değişen düşüncelere rastlanabilmektedir. Aynı zamanda uygunsuz sevinç ve uygunsuz öfke görülebilmektedir. Freud’un teorisine göre bu dönemde oldukça yoğun bir cinsel istek bireyde görülebilmektedir. Bipolar Bozukluğun neden olduğu bellek, dikkat ve işlevsel bozuklukların olduğu beyinin çeşitli bölgelerinde sorunlar olduğu gözlemlenmiştir.  Bilim insanlarının yaptığı çalışmalar ile duygu ve durumun düzenlenmesini yapan bağlantıların, nöronal anlamdaki bozukluklardan kaynaklanılarak mani ve depresyona sebep olduğu gözlemlenmiştir.

Tedavi alanında yalnızca anti-depresanların önerilmediği bu tarz hastalıkların tedavi yöntemi için hala daha çalışmalara devam edilmektedir. Tedavi sürelerinin uzaması yahut aksaması halinde bireyin intiharına kadar gidebilmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı