Bilim

Yeni Normal’in Kaçınılmaz 4 Kuralını Prof. Dr. Levent Yamanel açıkladı!

 Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi olan Prof. Dr. Levent Yamanel, “Kalabalık ortamlarda bulunmamak, mutlaka maske takmak, sosyal mesafeyi korumak ve hijyene önem göstermek olan yeni normalin kaçınılmaz 4 kuralı”nı açıkladı.


Prof. Dr. Levent Yamanel, normal hayata dönülse bile artık yeni kurallarla birlikte yaşayacağımızı dile getirdi ve “Eğer yararlı bir aşı veya yararlı bir tedavi yöntemi bulunmadığı ve global bir bağışıklık sağlanmadığı sürece mutlaka AVM’ler de açılsa, okullar da açılsa kesinlikle sosyal mesafe kuralına uymamız gerekiyor.İzolasyona, hijyen kurallarına ve maske takmaya dikkat etmeliyiz.Biz bu temel kurallara uyduğumuz sürece herhangi bir artış oluşacağını düşünmemekteyim.Fakat bu temel kurallara uymazsak işte o zaman yeni pikler ve vaka sayılarında hızlı bir artış yaşanabilir” dedi.

Prof. Dr. Yamanel’in ‘Aldığım Tedbirlerde Bir Gevşeme Yok’ Açıklaması

Prof. Dr. Yamanel, kendisini corona virüsünden korumak için almış olduğu önlemleri aksatmadan uyguladığını belirterek “Almış olduğum kişisel önlemlerde kesinlikle bir aksatma yok.Ellerimi yıkıyorum, sosyal mesafemi korumaya dikkat ediyorum, maskemi takıyorum.Vaka ve ölüm oranlarında gözle görülür bir düşüş yaşanmakta.Bu veriler sonucu yoğun bakıma girmiş olan hasta sayılarımız, entübe hasta ve vefat eden hasta sayılarımız her geçen gün azalmakta.Bu sonuçlar oldukça mutlu edici.Bu veriler artık piki, platoya ulaştığımız, azalma evresine girdiğimizi göstermekte.Bu durumda kuralları gevşetmeyerek rehavet yaşanmaması gerekiyor. Kesinlikle tedbirlere devam etmemiz lazım” ifadelerini belirtti.

Prof. Dr. Yamel’den ‘Güzel Çalışmalar Yakın Zamanda Olacaktır’ Açıklaması

Dünyada ve ülkemizde corona virüse karşı yapılan aşı çalışmalarından da bahseden Prof. Dr. Yamanel, “Faydalı aşıyı bulma çalışmaları birçok ülkede hızlı bir şekilde devam ediyor ve aşı için büyük bir yarış yaşanmaktadır.Türkiye’de de çok önemli aşı çalışmaları bulunuyor.Özellikle Rusya, İngiltere ve Almanya’da çok ciddi bir şekilde yürütülen aşı çalışmaları bulunuyor ve bu çalışmaların da bir kısmı da insan çalışmalarına geçmiş durumda.Bu sebeple ümitliyiz.Güzel çalışmalar çok yakın zamanda olacak” ifadelerini kullandı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı