Bilim

Yeni Tehlike Lassa Virüsü

Lassa Virüsü ya da diğer adıyla Lassa Ateşi Nijerya’da 1 ayda 41 kişinin ölümüne sebep oldu. Çin’de ortaya çıkıp tüm dünyada büyük tedirginlik yaratan Corona Virüsü sonrasında Nijerya’dan farklı bir virüs haberi geldi.

Lassa Virüsü Nedir

Lassa Virüsü ismi Nijerya’nın Lassa bölgesine dayanarak isimlendirilmiştir. Yapılan açıklamalara göre Lassa Ateşi akut viral bir hastalığa sebep olur. İlk bulgular virüsün çok memeli sıçan dışkısı veya idrarından ortaya çıktığı doğrultusundadır. Batı, Doğu ve Merkez Afrika’da çokça bulunan bu sıçanlara evlerde ve gıda saklanan kilerlerde de sıklıkla rastlanıldığı ifade edilmektedir.

Lassa Virüsü Nasıl Bulaşır

Hayvan kaynaklı bir hastalık olan Lassa Ateşi insanlara gıdalar ve solunum yolu aracılığıyla bulaşır. Çok memeli sıçan ve aynı aileden gelen diğer kemirgenlerin idrar veya dışkısıyla temas etmiş nesnelere dokunmak, bu virüse maruz kalan gıdaları yemek veya açık yaranın kirli objelerle teması gibi yollarla enfeksiyon gerçekleşir. Kemirgenlerin atıkları temizleme amacıyla süpürülürken havaya karışan partükeller de virüsü taşıyıp solunum yolu aracılığıyla insanlara bulaştırabilir. Lassa Ateşi’nin bulaşma yolu bunlarla da sınırlı değildir. Son araştırmalara göre Lassa Ateşi insandan insana da bulaşabilir. Bu sebeple sağlık bakım ünitelerinde hijyene çok dikkat edilmesi gerekir.

Lassa Virüsü Belirtileri Nedir

Virüsün ilk belirtileri virüsle temastan 1 – 3 hafta arası bir zaman geçtikten sonra ortaya çıkar. Belirtilerin %80’i oldukça hafif seyrettiğinden hasta tanı konulması adına sağlık birimlerine gitmeyebilir. İlk belirtiler arasında düşük ateş, hafif baş ağrısı ve genel halsizlik sayılabilir. Lassa Ateşi Virüsü ile enfekte olan kişilerin %20’sinde ise bu belirtiler çok daha ciddi bir seyir izler. Diş eti kanamasının yanı sıra göz ve burunda da kanamalar meydana gelebilir. Ağır solunum sıkıntısı, kusma nöbetleri, ödem, tüm vücutta ağrı ve şok ciddi belirtiler arasındadır. İşitme kaybı gibi nörolojik belirtilere de sıklıkla denk gelinmiştir.

İlk semptomların ardından ikinci ve üçüncü haftalarda çoklu organ yetmezliği sebepli ölümler gelişir. Bu ölüm sebebi hastaneye yatan hastaların yaklaşık %20’sini oluşturmaktadır. Ölüm oranı hamileliğin son dönemlerindeki kadınlarda diğer oranlara göre daha yüksektir. Aynı zamanda düşük de beklenebilir.

En yaygın yan etki ise sağırlıktır. Vakaların üçte birinde meydana gelen sağırlığın şiddeti değişebilse de sağırlık genellikle kalıcı bir yan etkidir. Hem hafif hem ciddi vakalarda bu sonuç gözlenebilir.

Lassa Virüsü Tedavisi

Lassa Ateşi pek çok belirtiye sahip olması sebebiyle kolaylıkla tanı konulamaz. Serolojik testler sonucu Lassa Virüsü tespit edildiği takdirde erken dönemde oldukça başarılı sonuçlar veren antiviral ilaçlar mevcuttur.

Lassa Ateşinden Nasıl Korunulur

Endemik bölgelere seyahat edecek olan yolcuların kemirgenlerle temastan kaçınması, şüpheli gıdalardan uzak durması ve genel temizlik kurallarına dikkat etmesi gerekir.  Lassa Ateşi’nin görüldüğü bölgelerden dönen yolcuların da genel sağlıklarında küçük bir değişim gözlemledikleri takdirde en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları ve ilgilileri yaptıkları seyahat hakkında bilgilendirmeleri önerilir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı