Bilim

Yeni Yapay Zeka Akciğer Röntgeninden Corona Tespiti Yapabilecek!

Yeni bir yapay zeka geliştirildi. Geliştirilen bu yapay zeka ile birlikte insanların akciğer filmlerini inceleyerek corona virüsü olup olmadığı tespit edilebilecek. Geliştirilecek olan yapay zekanın ilerleyen dönemlerde de yeni verilerle birlikte desteklenmesi bekleniyor. Yapay zekanın kullanıma sunulmasının ardından artık corona virüsü tespitleri çok hızlı ve basit bir adımla tamamlanabilecek.

Şimdilerde corona virüs aşısının bulunması için çalışmalar hız kesmeden devam ediyor ancak bu süreçte mümkün olduğunca fazla insanın testten geçirilmesi ve tespit çalışmalarının tamamlanması da önemli. İnsanların mümkün olduğunca testten geçirilmesi hastalığın kontrol altına alınması açısından gerekli.

Waterloo Üniversitesi’den Linda Wang, Alexander Wan ve Kanadalı yapay zeka şirketi DarwinAl ortak gerçekleştirdiği çalışma sonrasında COVID-Net ismi verilen bir yapay zeka geliştirdi. Bu yapay zeka kapsamlı testlere gerek duymaksızın corona virüsüne yakalanan insanların teşhisini sadece akciğer filmi üzerinden koyabilecek. Hastalar üzerinde bir araştırma çalışması gerçekleştirildi. Teşhis konulan hastaların yapılan testlerinin de pozitif çıktığı belirlendi.

Teşhis Daha Hızlı Konulabilecek

Araştırmacılar geliştirmiş oldukları yapay zekayı kullanmak isteyenler için bir veri seti de sunuyor. Bu veri seti sayesinde kullanıcılar bazı değişiklikler yapabilecekler. Böylece yapay zekanın yenilikler karşısında geliştirilmesi için çalışmalar tamamlanmış olacak. Ancak henüz piyasaya sürmek için erken olduğu belirtildi. Araştırmacılara seslenilirken, yapay zekanın gelişimine katkı sağlamaları da bekleniyor. Pek çok ülkede binlerce insana bulaşan virüs salgınının bir an önce kontrol altına alınması için çok daha fazla insana test uygulanması ve bunun ardından pozitif çıkanların kontrol altına alınması bekleniyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı