Bilim

Yılın Mucidi ABD’de 3 Türk Akademisyen Oldu!

ABD üzerinde her sene yapılan NAI çalışmasında, dünyanın dört bir yanından 168 akademik mucit seçildi. Bu mucitler içerisinde 3 Türk akademisyen seçildi ve yılın mucidi oldu.

Prof. Dr. Aykut Üren, Prof. Dr. Mihri Özkan ve Doç. Dr. Ebru Oral’ın yer aldığı listede, yaşam kalitesi ve toplumun refahı üzerine yapılan geliştirme çalışmaları için önemli buluşlar gerçekleştirildi. Olağanüstü buluşlar olarak listelenen bu buluşlar, herkes için farklı bir yaklaşım yakalıyor. Çalışmalarını ABD üzerinde sürdüren 3 Türk vatandaş bu konuda gerçekten etkin bir yere ulaşmış durumda.

“Laboratuvar ekibimiz adına gurur duyduk!”

Yapılan açıklamalardan sonra Prof. Dr. Aykut Üren, NAI çalışmalarına dair bir açıklama yaptı ve seçildiğini duyunca da çok sevindiğini ve bu konuda bir takım başarısının ön plana çıktığını söyledi. Yaptığı açıklamada şu tarz bir yorumda bulundu:

Gerçekleştirdiğimiz bütün buluşlar takım çalışmasının sonucudur. NAI grubuna seçildiğimi bildiren notu aldığımda gerçekten çok sevindim ve laboratuvar ekibim adına gurur duydum.” 

Hacettepe Üniversitesinde eğitim gören yaz tatillerinde ABD’de Milli Kanser Enstitüsünde çalışmaya başladığını ve bunu da gönüllü olarak yaptığını söyleyen Prof. Dr. Aykut Üren, 25 yıldır kanser üzerine çalışıyor ve çalışmalarını buna göre sürdürüyor.

Üren şimdiye kadar 11 patentli buluşa ve 110’dan fazla yayınlanmış bilimsel makaleye sahip. Enerji ve iklim değişikliği üzerine de çalışmalar yapan hocalarımız, ABD üzerinde yaptığı çalışmalar ile geniş bir hizmet sunmaya devam ediyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı