Donanım

Bilgisayar Açılırken Programları Otomatik Başlatma/Kapatma

Bir program yüklersiniz ve bilgisayarınızı her çalıştırdığınızda bu program da otomatik olarak sizin isteminiz dışı cihazınız ile birlikte açılmaktadır. Çoğu zaman cihazımızın açılış hızını da yavaşlattığı için can sıkıcı bir hal almaktadır. Kimi kullanıcılar ise bunun tam tersine bilgisayarın açılışı ile birlikte yükledikleri bazı programların da beraberinde açılmasını isterler.

Programları Otomatik Başlatma

Cihazınızın açılışı ile birlikte yüklediğiniz bazı programların da cihazın açılışı ile birlikte açılmasını istediğinizde ilk olarak yapmanız gereken çalıştır komutunu açmaktır. Bunun içinse Widows+E tuşu kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Çalıştır açıldıktan sonra da komut kısmına Shell:startup yazıp onayladıktan sonra başlangıç klasörü karşınıza çıkacaktır. Daha sonra ise yapmanız gereken otomatik olarak başlatmak istediğiniz programın kısa yolunu klasörün içerisine kopyalamaktır. Geriye sadece cihazınızı yeniden başlatmak kalacaktır. Bundan sonra artık bilgisayarınızı her açtığınızda ya da yeniden başlattığınızda seçmiş olduğunuz program da cihazınız ile birlikte otomatik olarak açılacaktır.

Başlangıçta Açılan Programları Kapatma

Bilgisayarınızı başlatırken açılan programlar çoğumuz için sinir bozucu bir durum olmaktadır. Aynı zamanda bu programların bilgisayarın yavaşlamasına, kasmasına neden olan en büyük etkenlerden birisidir. Bu durumu ortadan kaldırmak için oldukça basit birkaç yöntem ile kaldırabiliriz.

Kullandığınız işletim sistemi sürümü Windows7 ise burada Windows+R tuşu kombinasyonunu kullanarak çalıştır komutunu başlatıyoruz. Açılan komut penceresinde bulunan satıra Msconfig yazarak tamam seçeneğine tıklıyoruz. Burada sistem yapılandırması penceresi karşınıza çıkacaktır. Bu kısımda yapmanız gereken işlem dördüncü sekmedeki başlangıç ikonuna basmak. Bu kısımdan cihazınızı başlatırken otomatik olarak açılmasını istemediğiniz programları seçerek istediğiniz gibi devre dışı bırakabilirsiniz.

Eğer Windows 8 veya daha da üst sürümde bir cihaza sahip iseniz yapmanız gereken ile şey Görev Yöneticisini açmak olacaktır. Açılan bu pencerede üst sekmeler arasında dördüncü sırada olan başlangıç sekmesine giriyoruz. Burada görmüş olduğunuz bütün programlar yan tarafındaki durum açıklamasına göre cihazınızın açılışı ile otomatik olarak başladığını veya başlamadığını göstermektedir. Burada sizin yapmanız gereken işlem otomatik olarak çalışmasını istemediğiniz programın üzerine sağ tıklayıp devre dışı bırak seçeneğini işaretlemek.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı