DonanımTeknoloji

Bilgisayar Hızlandırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Her bilgisayar, aradan bir süre geçtikten sonra, yavaşlama belirtileri gösterebilmektedir. Bu süre sonrasında da performanslı bir şekilde çalışan programlar artık olması gerektiğinden daha yavaş çalışır. Bilgisayarınız yaşayacağı bu tip olumsuz durumlar için bazı çözüm durumları vardır. Bu çözüm adımlarına göre bilgisayarınızı hızlandırabilir, program ve bilgisayar performansınızı arttırabilirsiniz.

Bilgisayarı Hızlandırma Yolları Nelerdir? Ve Bilgisayar Neden Yavaş Çalışır?

Bir bilgisayarın yavaş çalışmasındaki en temel sebeplerden biri, arka planda uygulamanın bilgisayarda çalışır vaziyette kalmasıdır. Bunlara ek olarak da yetersiz bellek, virüsler ve çeşitli yazılımlar da bilgisayarın daha da fazla yavaşlamasına neden olabilmektedir.

Bilgisayarınız, sizin beklediğiniz ve olması gerektiğinden çok daha yavaş çalışıyorsa; bu olay/ durum karşısında ilk olarak Kontrol Paneli seçeneğinden Donanım ve Ses bölümüne gelinmeli ve Güç Seçenekleri bölümü değiştirilerek, Yüksek Performans ayarına getirilmelidir.

Bilgisayarın, bir bakıma ihtiyacı olduğunu gösteren diğer bir önemli belirti ise, bilgisayarın normal açılma süresinden çok daha fazla geç açılmasıdır.

Bu durumda da bilgisayarın, başlangıç klasörü temizlenmeli, ek olarak bilgisayarda çalışan yazılımlardan kötü yazılımlardan kurtulmak gerekmektedir. Bu konuda Autoruns gibi uygulamalardan da ayrıca bir yardım alınması söz konusu olabilir.

Diğer bir neden ise, gereksiz programlar diyebiliriz. Gereksiz programları, bilgisayardan temizlenerek, daha kısa sürede açılması ve daha hızlı çalışması sağlanabilir. Bunun için ise, CCleaner ile gereksiz alanlar temizlenmektedir.

Windows’un güncel olduğundan emin olunuz ve değilse, beraberinde bilgisayarınız çok yavaş çalışıyorsa da Windows’u güncellemek gerekebilir.

Başka bir önemli ve işe yarar yöntem ise, boş disk alanı açmaktır. Neleri sileceğinize karar veremiyorsanız da WinDirStat gibi uygulamalar size bu konuda yardımcı olabilir.

Bu sonuçlardan şu söylenebilir ki, kısacası; bilgisayarın yavaşlamaması için yapılması gereken şeyleri de şu şekilde sıralayabilmemiz mümkündür: Öncelikle, yavaş bir bilgisayar ile karşı karşıya gelmek istenmiyorsa önce fazla yazılımlardan kurtulmalı ve kullanılan bilgisayarın çeşitli virüsler ile olmadığına emin olunmalıdır. Sonrasında gereksiz dosyalardan temizlenmeli ve kullanılan bilgisayarın kontrol paneli seçeneği de değiştirilmelidir. Bu şekilde kolay çözümler ile bilgisayar hızlandırılabilir ve rahat bir şekilde kullanıma devam edilebilir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı