DonanımTeknoloji

Bilgisayardan Ses Gelmiyor Sorunu ve Çözümü

Bilgisayarınızdan belirli sistemsel ve donanımsal hatalardan dolayı ses kartınızda zaman zaman sorunlar yaşanabilir. Bu gibi durumlarda güvenlik gereği sistem sert kartı gibi donanımları korumaya alabilir. Ses kartınızın etkinliğini bilgisayarınızdan kontrol ettiğiniz halde ses gelmiyor ise sürücü hataları muhtemel olabilir.

Windows 10 Üzerinden Ses Aygıtları Nasıl Kontrol Edilir?

Windows 10 üzerinden ses aygıtlarını ikinci bir yazılıma gerek duymadan kontrol etmeniz mümkün. Bilgisayar masaüstüne gelin ve sağ tıklayıp kişiselleştir butonuna tıklayın. Bu sayede bilgisayarınızın ayarlar sekmesi açılacaktır.

Ayarlar sekmesi içerisinden kişiselleştirme bölümüne giriş yaptığınızda temalar => gelişmiş ses ayarları seçeneğine tıklayın. Kayıttan yürüt sekmesi ile devam edeceğiz işlemimize… Kayıttan yürüt sekmesine tıkladığınızda yüklü ses aygıtı yok ibaresi ile karşılaşıyorsanız bilgisayarınızın ses kartınızı görmediği anlamına gelmektedir. Önünüzdeki ekrandaki boşluğa sağ tıklayarak devre dışı bırakılmış aygıtları göster seçeneğini seçin ve ses aygıtınızı etkinleştirin. Etkinleştirme yaptığınızda yeşil tik işareti karşınıza çıkacaktır. Tüm işlemlerin sonunda sına butonu ile aygıtınızı sınayabilirsiniz.

Ses Aygıtı Sürücüsü Nasıl Kontrol Edilir?

Ses aygıtınıza zaman zaman güncellemeler gelebilir. Gelen güncellemeleri Windows bazen otomatik gerçekleştirememesi nedeniyle uyumsuzluk sorunu ile karşılaşılabilinir. Yukarıda bahsettiğimiz yöntemi uyguladıktan sonra eğer ses gelmiyorsa, Windows aygıt yöneticisine giriş yapınız. Aygıt yöneticisine erişmek için başlat menüsü içerisindeki ara kısmına “aygıt yöneticisi” yazmanız yeterli olacaktır. Bu kısımdan karşınıza çıkacak olan ses kartı sürücüsünün üzerine gelerek sağ tıklayınız. Sağ tık içerisinde çıkan menüden “sürücü yazılımını güncelleştir” butonuna basmanız yeterli olacaktır. Windows ses kartınızın sürümünü otomatik güncelleyecektir. Güncelleme işlemi bittikten sonra ses sisteminizi tekrar deneyiniz. Çalışmaması halinde sorun gider butonu ile sorunu detaylı olarak tespit edebilir, yorumlar kısmından bizlere sorunu ulaştırabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı