Donanım

Bilgisayarın Isınma Sorununu Nasıl Çözerim?

Bilgisayarın ısınma sorununu nasıl çözerim? Diyenler için bu yazımızda bazı çözümler sunacağız. Bilgisayarlarımızda uzun ve kısa vadede ısınma sorunları yaşanabilmektedir. Bu durumun en önemli sebebi ise fanın tozlanmış olmasıdır. Bilgisayarların ısınması, hem zararlı olabiliyor hem de performansı düşürüyor. Bunun için sizlere birkaç öneride bulunacağız.

Bilgisayarların Isınma Sorunu Ve Çözümü

 1. Bilgisayarlar sıcak hava koşullarına maruz kaldığında ısınabilmektedir. Bu durumda her hangi bir kitabı buzlukta soğutup bilgisayarın altına koyabiliriz. Bu sorunu gidermeye yardımcı olacaktır.
 2. Çalışmakta olan bilgisayarın fişini çekerek, süpürge veya kurutma makinesinden destek alarak fanın tozunu alabilirsiniz.
 3. Bilgisayarı dizin üstünde kullanmamaya özen gösterin, bu bilgisayarın hızlı ısınmasına neden olurken aynı zamanda, fiziksel zararlara da neden olabilir.
 4. Güç ayarlarına bakılmalıdır. Yüksek performansta çalışır vaziyette ise kısa bir süre, güç tasarruf seçeneğine ayarlayın.
 5. Bilgisayarlar çok uzun süre kullanıldığında ısınma yapabilir, bu nedenden dolayı ara sıra dinlendirmek iyi bir seçenek olacaktır.
 6. Bilgisayarın denetim masasından güç ayarları bölümünden, güç ayarlarını değiştirip işlemciyi 100’den 80’e indirin.
 7. Bilgisayarın ve etrafın tozunu sık sık temizlemeliyiz. Yumuşak zeminler ve yataklarda kullanmak bilgisayarlarınıza zarar verecektir.
 8. İyi bir Laptop soğutucusu en iyi çözüm olacaktır. Soğutucu mutlaka iyi bir marka olmalıdır.
 9. Bilgisayarda birden çok program açarak bilgisayarın ısınmasına neden olabilirsiniz.
 10. Bilgisayarların mutlaka fan kısmının açık olup hava alması gerekiyor.
 11. Bilgisayar sürekli fişe takılı vaziyette kullanılmamalı.

Bilgisayar Isınma Yaptığında Nasıl Bir Sorun Yaşanır?

Bilgisayarlarımız çeşitli nedenlere bağlı ışığında, kendi kendine kapanma ve veri kayıplarına neden olabilir. Bu durum özellikle yaz aylarında çok sık yaşanmaktadır. Doğru soğutma yöntemleri kullanılmadığında, bilgisayarda ciddi zararlar meydana çıkabilir. Çoğu zaman farkında olmadan masaüstünde birçok sayfa açabiliyoruz,  hava almasına engel olacak zeminlerde uzun süre kullanıyoruz veya çok fazla oyun oynuyorsak bilgisayarımız ısınarak kendi kendine kapanabilir ve zarar görebilir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı