DonanımTeknoloji

Blu-ray Nedir?

Disk Blu-ray Disk Blu-ray Disc (BD) olarak da bilinen Blu-ray (Blue-ray değil), dünyanın önde gelen tüketici elektroniği grubu olan Blu-ray Disc Association (BDA) tarafından ortaklaşa geliştirilen yeni bir optik disk formatının adıdır. , kişisel bilgisayar ve medya üreticileri (Apple, Dell, Hitachi, HP, JVC, LG, Mitsubishi, Panasonic, Pioneer, Philips, Samsung, Sharp, Sony, TDK ve Thomson dâhil). Biçim, yüksek çözünürlüklü videoların (HD) kaydedilmesini, yeniden yazılmasını ve oynatılmasını ve ayrıca büyük miktarda veri depolanmasını sağlamak için geliştirilmiştir.

Bu format, geleneksel DVD’lerin beş katından fazla depolama kapasitesi sunar ve tek katmanlı bir diskte 25 GB ve çift katmanlı bir diskte 50 GB’a kadar depolama kapasitesi sunar. Bu ekstra kapasite, gelişmiş video ve ses Kodaklarının kullanımı ile birlikte tüketicilere eşi görülmemiş bir HD deneyimi sunacak. DVD, DVD ± R, DVD ± RW ve DVD-RAM gibi mevcut optik disk teknolojileri, verileri okumak ve yazmak için kırmızı bir lazere güvenirken, yeni biçim bunun yerine mavi-mor bir lazer kullanır, bu nedenle Blu-ray adı kullanır.

Kullanılan farklı lazer türlerine rağmen, Blu-ray ürünleri, BD / DVD / CD uyumlu optik alıcı birimi kullanılarak CD ve DVD’lerle geriye doğru uyumlu hale getirilebilir. Mavi-mor bir lazer (405nm) kullanmanın yararı, kırmızı bir lazere (650nm) göre daha kısa bir dalga boyuna sahip olmasıdır, bu da lazer noktasını daha da hassas bir şekilde odaklamayı mümkün kılar. Bu, verilerin daha sıkı bir şekilde paketlenmesini ve daha az alanda depolanmasını sağlar, bu nedenle CD / DVD ile aynı boyutta olmasına rağmen diske daha fazla veri sığdırmak mümkündür. Bu, sayısal açıklığın 0.85’e değiştirilmesiyle birlikte Blu-ray Disklerin 25GB / 50GB tutmasını sağlayan şeydir.

Pioneer tarafından yapılan son gelişmeler, 20 katman kullanarak depolama kapasitesini tek bir diskte 500 GB’a çıkardı. Blu-ray şu anda dünyanın önde gelen 200 tüketici elektroniği, kişisel bilgisayar, kayıt ortamı, video oyunu ve müzik şirketi tarafından desteklenmektedir. Bu format aynı zamanda tüm Hollywood stüdyolarından ve günümüz DVD formatının ardılı olarak sayısız küçük stüdyodan destek alıyor.

Birçok stüdyo, Blu-ray Disk’te DVD ile gün ve tarihte yeni uzun metrajlı filmler ve her ay sürekli bir katalog başlığı yayınlamaya başlayacaklarını açıkladı. Blu-ray filmler hakkında daha fazla bilgi için, Blu-ray filmler ve yeni ve gelecek Blu-ray sürümleri ile Blu-ray formatında hangi filmlerin mevcut olduğu hakkında bilgi sunan Blu-ray filmleri bölümümüzü inceleyin.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı