Donanım

Değiştirilen Telefon Ekranının Orjinal Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Daha önce kullandığımız telefonlarımızı şöyle bir hatırlamaya çalışalım. Küçücük bir ekran tuşlar hatta kapakları bile vardı. Zamanla tuş kısmının azalıp ekran kısmının büyümesiyle devam etmiştir. Daha sonraki zamanlarda ise ebatlarda büyümeler olup tuş takımının yerini dokunmatik almış akıllı telefonlarımız artık ekrandan ibaret olmuştur. Düşüp kırılan telefonlarımız tamirden geldiğinde Değiştirilen telefon ekranının orijinal olup olmadığını nasıl anlarım? hassas olduğumuz bu konuda sizler için bu yazımızı derledik. İlk önce ekran kırılmasından biraz bahsedelim.

İç Ekran Kırılması

Akıllı telefonlarımızın ekranın oluşumunu açıklayalım. Akıllı cep telefonları sırası ile ön cam dokunmatik alan, iç ekran ve dış panelden oluşur. Bunlar bütün haldedir. Telefon düştüğünde, darbe aldığında hatta bazen cebimizde iken ekran kırılır. Bu kırılma ön camında olabiliyorken, bazı durumlarda iç aksamda yaşanabiliyor. Değiştirilen telefon ekranının orijinal olup olmadığını nasıl anlarım? Cihazın ön camı çatlamamış olsa dahi ekran çalışmayabilir. Ekranda mürekkep tarzı lekeler görülür. İç cam çatlaması budur. 

Telefon Ekranın Yan Sanayi Ekranla Değiştirilmesi

Gözümüzden bile sakındığımız akıllı telefonlarımızı mutlaka düşürmüşüzdür. Ekran da çatlamalar olsa dahi değiştirmeye korkar hale geldik. Acaba tamir için gönderdiğimiz servis orijinal ekran mı kullandı? Değişen ekranı anlayamayacağımızı düşünürüz. Oysaki birkaç yöntemle kolaylıkla anlayabiliriz.

Tamire gönderdiğimiz telefon nihayet ekranı değişip elimize ulaştı peki simdi nasıl anlarız.  İlk önce güvenilir yerlerde işlem yaptırmamız gerekir. Bunu unutmayalım. Doğru şekilde değiştirilmeyen ekranlar zamanla problem çıkarıyor, kalitesiz malzeme ise sağlıklı görüntü vermiyor kısa zamanda arızalıyor. Değişen ekranda renkleri ve dokunmatiği kontrol edin. Başka bir telefon varsa ekran renklerini karşılaştırın kötü ekran takılmışsa biraz sarıya dönük solgun olabilir. Piksellerini kontrol edin ekranın bütün dokunmatiğini kontrol ederek sorun tespiti yapın. Başka bir sorun ise iyi oturmayan kasa problemi. İyi takılmayan ekran da oturmayan kasa problemi yaşanır. Bu durumda ekran ve kasa aralık olur. Ekran da oynama yapar.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı