DonanımYazılım

DHCP Nedir?

DHCP Sunucusu, istemci aygıtlara otomatik olarak IP adresleri, varsayılan ağ geçitleri ve diğer ağ parametrelerini sağlayan ve atayan bir ağ sunucusudur. İstemcilerin yayın sorgularına yanıt vermek için Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolü veya DHCP olarak bilinen standart protokole dayanır. Bir DHCP sunucusu, istemcilerin ağ üzerinde düzgün iletişim kurması için gerekli ağ parametrelerini otomatik olarak gönderir. Bu olmadan, ağ yöneticisi, ağa katılan her istemciyi, özellikle büyük ağlarda hantal olabilen manuel olarak ayarlamalıdır.

DHCP sunucuları genellikle her istemciye, istemcinin söz konusu IP adresi için kira süresi dolduğunda değişen benzersiz bir dinamik IP adresi atar. DHCP Sunucunuz olarak bir yönlendirici / anahtar ne zaman kullanılır? Yönlendiricileri / anahtarlarında IPv4 için hala DHCP kullanan birçok kurumsal şirket var. Bu genellikle bir DHCP yeteneğini hızlı bir şekilde açıp çalıştırması gereken ancak bir DHCP sunucusuna erişimi olmayan ağ yöneticisi tarafından yapılır.

Çoğu yönlendirici / anahtar aşağıdaki DHCP sunucusu desteğini sağlayabilir: bir DHCP istemcisi ve bir akış yukarı DHCP hizmetinden bir arabirim IPv4 adresi edinin bir DHCP geçişi ve LAN üzerindeki istemcilerden gelen UDP DHCP iletilerini bir DHCP sunucusuna ve bir DHCP sunucusuna iletme yönlendiricinin / anahtarın DHCP’nin doğrudan istediği bir DHCP sunucusu.

Ancak, yönlendiriciyi / anahtarı DHCP sunucusu olarak kullanma konusunda sınırlamalar vardır Bir yönlendiricide / anahtarda DHCP sunucusu çalıştırmak ağ aygıtındaki kaynakları tüketir. Bu DHCP paketleri yazılımda işlenir (donanım hızlandırmalı iletme değil). Gereken kaynaklar bu uygulamayı çok sayıda DHCP istemcisi olan bir ağ için uygun hale getirmez. Dinamik DNS’yi desteklemez. Yönlendirici / anahtar DHCP sunucusu, istemciye kiralanan IPv4 adresine dayalı olarak istemci adına DNS’ye bir girdi oluşturamaz.

Kapsamı kolayca yönetme ve mevcut DHCP bağlantılarını ve kiralamalarını birden çok yönlendirici arasında görme yeteneği yoktur. DHCP bağları hakkında bilgi almak için yöneticinin anahtar / yönlendiriciye ayrı ayrı giriş yapması gerekir. DHCP bağlantılarında yüksek kullanılabilirlik veya yedeklilik yoktur.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı