DonanımTeknoloji

Disk Birleştirme Neden ve Nasıl Yapılır?

Sabit disklerin veri depolama biçimi nedeniyle oluşan bir sorunu çözmek için tasarlanmıştır.

Sabit diskler verileri sektör adı verilen yığınlarda depolar. Diskin yüzeyinin halkalara (bir ağacın halkaları gibi) bölündüğünü ve sonra her halkayı pasta dilimlerine böldüğünüzü hayal ederseniz, bir sektör bir halkada bir pasta dilimi olur. Her sektör 512 bayt gibi sabit bir miktarda veri tutar.

Sabit diskte, disk yüzeyinde halkadan halkaya hareket edebilen küçük bir kol bulunur. Belirli bir sektöre ulaşmak için sabit disk kolu sağ halkaya taşır ve sektörün yerine dönmesini bekler.

Sabit diskler bilgisayar açısından yavaştır. İşlemcinin hızı ve belleği ile karşılaştırıldığında, kolun hareket etmesi ve bir sektörün yerine dönmesi için gereken süre eon’dur.

Aslında # 3, kol hareketini olabildiğince en aza indirmek ve verilerin diskteki sıralı segmentlerde depolanmasını istiyorsunuz.

Boş bir sabit diske yeni bir uygulama yüklediğinizi düşünelim. Disk boş olduğundan, bilgisayar uygulamanın dosyalarını sıralı halkalar üzerindeki sıralı sektörlerde depolayabilir. Bu, verileri sabit diske yerleştirmenin etkili bir yoludur.

Ancak bir disk kullandıkça, bu verimli teknik bir disk için zorlaşır. Olan şey diskin dolar. Sonra yer kazanmak için dosyaları silersiniz. Sildiğiniz bu dosyalar diskin yüzeyine dağılmıştır. Diske yeni bir uygulama veya büyük bir dosya yüklediğinizde, bu yüzlerce veya binlerce dağınık alan cebinde depolanır. Şimdi bilgisayar dağınık parçaları yüklemeye çalıştığında, diskin kolu tüm yüzey üzerinde hareket etmek zorunda kalır ve sonsuza dek sürer.

Disk birleştiricinin arkasındaki fikir, tüm dosyaları hareket ettirmektir, böylece her dosya diskin sıralı halkaları üzerindeki ardışık sektörlerde depolanır. Ayrıca, iyi bir birleştirici, örneğin bir uygulama yüklendiğinde hareketi en aza indirmek için tüm uygulamaları diskteki işletim sistemine “yakın” yerleştirerek işleri daha da optimize etmeye çalışabilir. Eski disklerde iyi bir şekilde yapıldığında, birleştirme dosya yükleme hızını önemli ölçüde artırabilir. Daha önce hiç doldurulmamış veya önemli sayıda dosya silme işlemi yapmamış yeni bir diskte, neredeyse hiçbir etkisi olmayacaktır, çünkü her şey zaten sırayla saklanır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı