Donanım

Dizüstü Bilgisayar Alırken Önemli Noktalar

Çoğu bilgisayar kullanıcısı bir kez bilgisayar aldıktan sonra çok uzun süreler bilgisayarını herhangi bir sorun olmadan kullanmak istiyor. Ancak bu durumun gerçekleşmesi için bilgisayar seçiminde doğru davranmak ve belirli noktalara dikkat etmek gerekiyor. Özellikle dizüstü bilgisayar seçimi için normal koşullardan daha fazla öne göstermelisiniz.

Doğru Laptop Nasıl Seçilir?

Öncelikli olarak dizüstü bilgisayar ya da laptop almaya kararınızda emin olmanız gerekiyor. Dizüstü bilgisayarlar son yıllarda büyük ivme kazanmışlar ve sadece dışarıya sürekli çıkan kimseler için değil ev ortamlarında da sıklıkla tercih edilmeye başlamışlardır. Bunun sebebi ise günümüzdeki laptop modellerinin en az masaüstü bilgisayarlar kadar donanım açısından güçlü ve yeterli olarak öne çıkmaları gösterilebilir.

Bu koşullar altında dizüstü bilgisayar almak istiyorsanız şu noktalara dikkat etmeniz halinde daha uzun süreli kullanabileceğiniz ve ihtiyacınızı en iyi şekilde giderecek bilgisayara karar verebilirsiniz;

  • Bilgisayarı hangi amaçla kullanacağınıza karar vermelisiniz. Oyun, ödev, günlük kullanım, çeşitli ağır donanım gerektiren düzenleme programları vb. için kararınızdan sonra uygun olacak bilgisayarı belirleyebilirsiniz. Bunun yanında bütçenizin ne kadar olacağını ve gereken durumlarda da ne kadar mevcut bütçenizden artış gösterebileceğinizi belirleyin.
  • Ekran kartı seçiminde en önemli nokta belirtilen GB miktarından çok modeller arasında kıyaslama yapmaktır. Bu bakımdan Nvdia ya da AMD gibi markalar arasında kıyaslama yapmanız daha iyi sonuç verecektir. Bu kıyaslamada görüleceği üzere her ekran kartının olumlu tarafları ve eksi yönleri olacak. Önemli olan bunlar arasında doğru bir şekilde karar vermeniz için test edilmiş görüntülerine internet üzerinden ulaşmak. Eğer günlük kullanım için bilgisayar alacaksanız çok yüksek modellerden almaya ihtiyacınız bulunmuyor.
  • İşlemciyi belirtmek için ifade edilen “i” kavramı basit bir şekilde şöyle açıklanabilir; i3 günlük işlerinizde, i5 orta ayarlarda, i7 ise profesyonel işlerinizi görmek için yapılmışlardır. Ancak bu kıyaslamayı aynı yıl içinde çıkan işlemci modelleri için yapmanız gerekiyor.
  • HDD bilgisayarın en yavaş parçası olduğu için bir modelde SDD yer alıyorsa, hızlı kullanım için onu tercih edebilirsiniz.
  • RAM konusunda ise 8 GB ve üzeri ihtiyacınızı rahat karşılayacaktır.

Bu noktalara dikkat ederek laptop seçiminde bulunabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı