Donanım

Ev Sunucusu Nasıl Kullanılır?

Ev sunucusu ya da home server, istemci olarak sunuculu ağlarda çalışması için tasarlanmış olan ve çok kısıtlı düzeyde de olsa farklı amaçlara hizmet veren temel bir ağ sunucusudur. Ev sunucuları gerçek özelliklere sahip bir server özelliği taşırken kişisel bilgisayar da ev sunucusuna dönüştürülebilmektedir. Pek çok alanda ihtiyacı gideren ev sunucuları ağ ve sunucu yönetimi yapmak isteyen kimseler tarafından kullanılmaktadır.

Ev Sunucusu Kullanımı

Ev sunucuları, evlerde kullanılan bilgisayarlara benzemelerine rağmen internet ve ağ ile ilgili temel istekleri yerine getirmektedirler. Ev sunucusu kullanımı ile birlikte medyalarınızı depolama yapabilir, dosyalarınızı birden çok bilgisayar arasında paylaştırabilir ya da müzik yayını sunabilir, kendinize özel bir paylaşım (bulut) dosyası da yaratabilirsiniz.

Ev sunucusu kurulumu yapmak için hazır bir sistem tercih edebileceğiniz gibi aynı zamanda kendi sunucunuzu da inşa edebilirsiniz. Sunucuya dönüştürecek bir bilgisayara sahip değilseniz VPS ya da VDS kiralama yöntemiyle de bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Mevcut bilgisayardan ev sunucu yapmak istiyorsanız öncelikli olarak dikkat etmeniz gereken nokta bilgisayarın yeteri kadar performans sunacak özelliklere sahip olmasıdır. Bunun için bellek kapasitesine ve depolama alanına sahip olunması gerekmektedir. Eğer kuracağınız sunucuyu internete açacaksınız bilgisayarın hiç kapanmaması ve arıza göstermemesi gerekmektedir. Bunun için Ubuntu gibi işletim sitemlerini kullanabileceğiniz gibi Windows tarafından sunulan Home Server da kullanabilirsiniz.

Hazır sunucu alarak da pratik bir şekilde ev sunucusuna sahip olabilirsiniz. HP ve Apple gibi pek çok markanın hazır ev sunucuları bulunmaktadır. Son derece kolay kullanıma sahiptirler ve sadece basit bir ön kurulum gerektirmektedir. Ön kurulumun ardından hemen kullanıma hazır hale gelmektedir.

Bir diğer tercih edeceğiniz yöntem ise VPS ya da VDS gibi tercihler olmaktadır. Sadece eğitim ya da kişisel gelişim amacıyla sunucu kullanmak istiyorsanız VPS – VDS gibi yöntemler ihtiyacınızı hızlı, pratik ve doğru bir şekilde gidereceklerdir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı