Donanım

Gizli Dosyalar Nasıl Gösterilir?

Varsayılan olarak, Windows birçok dosya ve klasörü gizleyerek kullanıcıların dokunmamaları gereken dosyaları silmesini veya değiştirmesini önler. Ancak, Windows’un bu gizli dosyaları göstermesine izin vermek için tek bir ayarı değiştirebilirsiniz. Herhangi bir dosyayı gizlemek de kolaydır. Sağ tıklayın, “Özellikler” i seçin ve “Gizli” yi açın veya kapatın. Windows 8 ve 10’da bulunan ibarede, dosyaları ve klasörleri hızlı bir şekilde gizli veya görünür yapmak için “Seçili öğeleri gizle” düğmesini tıklayın.

Windows 8 ve 10’da Gizli Dosyaları Gösterme

Dosya Gezgini’nin şeridindeki “Görünüm” sekmesini ve Göster / gizle bölümündeki “Gizli öğeler” onay kutusunu tıklayın. Dosya Gezgini gizli dosyaları hemen gösterir ve siz değiştirene kadar bu ayarı hatırlar.

Windows 7’de Gizli Dosyaları Gösterme

Bu seçenek, Klasör Seçenekleri penceresine gizli olduğu İçin Windows 7’de biraz daha gizlidir.

Windows Gezgini araç kısmında “Düzenle” butonuna tıklayın ve açmak için “Klasör ve arama seçenekleri” ni seçiniz.

Klasör Seçenekleri penceresinin üst kısmındaki “Görünüm” sekmesini tıklayın. Gizli dosyalar ve klasörler altında “Gizli dosyaları ve  klasörleri göster” butonuna tıklayın. Yeni ayarı kaydetmek için “Tamam” a tıklayın.

Bu seçenekler penceresine Windows 8 ve 10’dan da erişebilirsiniz; Dosya Gezgini’nde Görünüm araç çubuğundaki “Seçenekler” düğmesini tıklamanız yeterlidir. Bununla birlikte, şeridi kullanarak gizli öğeleri kolayca açmak ve kapatmak daha hızlıdır.

Bu pencereye herhangi bir Windows sürümünde Denetim Masası’ndan da erişilebilir. Denetim Masası > Görünüm ve Kişiselleştirme > Klasör Seçenekleri’ne gidin. Windows 8 ve 10’da buna “Dosya Gezgini Seçenekleri” denir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı