Donanım

MediaTek Yeni 5G İşlemcisi Dimensity 1000+ İle Çıtayı Yükseğe Taşıyor

Uzun süren sessizliğin ardından Çin menşeli işlemci üreticisi MediaTek, akıllı telefonlar için ürettiği yeni işlemci modelini görücüye çıkardı. Qualcomm’un Snapdragon işlemcilerine nal toplatmaya kararlı olan MediaTek’in yeni işlemcisi, Dimensity adı verilen yeni işlemci ailesinin ilk üyesi olacak. 

Daha çok uygun fiyatlı olma ve 5G teknolojisini destekleme kriterleri baz alınarak tasarlanan işlemcilerle üreticinin amacı, ABD menşeli rakibi Qualcomm tarafından büyük ölçüde domine edilen pazardaki payını arttırmak. Bu kapsamda üretilen 5G destekli Dimensity 1000+ modeli resmen tanıtıldı. Bahsi geçen modelin Qualcomm evrenindeki karşılığı Snapdragon 865 olarak belirtiliyor.

5G teknolojili mobil işlemciler revaçta

Şu bir gerçek ki Qualcomm, 5G teknolojisiyle uyumlu mobil işlemci geliştirme noktasında MediaTek’ten bir adım daha önde. Çünkü MediaTek, Dimensity serisinin ilk modelini daha henüz yeni tanıtıyor. Dimensity 1000+ modelinin avantajı, işlemcinin dahilî olarak 5G modeme ev sahipliği yapıyor olması. 

Bundan önce 5G desteğini sunmak isteyen akıllı telefon üreticileri işlemciden ayrı bir modem kullanmak zorundaydılar. Üretim sürecini aksatan ve maliyeti artıran bu durum, 5G destekli işlemcilerin çıkmasıyla birlikte artık hiç tercih edilmiyor. Hem Qualcomm hem de MediaTek bu noktada ortaya çok kaliteli ürünler çıkarmaya başladılar.

5G, WiFi ve Bluetooth standartlarını destekliyor

Tıpkı Snapdragon 865 ve 765 modellerinde olduğu gibi MediaTek Dimensity 1000+ modeli de 5G modemiyle CPU’yu tek bir çatı altında topluyor. MediaTek’in bu işlemciyi pazarlarken kullandığı ifadelere bakacak olursak yeni model hem yüksek 5G hızlarında internette gezinme keyfi sunacak, hem de gücünü tasarruflu bir şekilde kullanacak. 5G’nin yanı sıra son çıkan WiFi 802.11ax ve Bluetooth 5.1 standartlarıyla uyumlu olması ise cabası.

HyperEngine 2.0 teknolojisi ile 144 Hz’ye kadar ekranlara görüntü aktarabilen işlemcide dört adet 2.6 GHz Cortex-A77 çekirdek bulunuyor. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı