DonanımEditörün SeçimiTeknoloji

Playstation 5 Hakkında Bütün Bildiklerimiz

İlk olarak 15 Kasım 2013 tarihinde çıkan Playstation 4 (PS4) o günden bugüne büyük başarı yakalamış ve 100 milyondan fazla satmayı başararak Sony’e büyük kazanç sağladı. Özellikle özel oyun yapma konusunda desteğini bir an kesmeyen Sony, verdiği emeğinin karşılığını da çok güzel almış oldu. PS4 için sayısız özel oyun geliştiren Sony, artık miladını dolduran PS4 yerine tüm dikkatini ve kaynaklarını Playstation 5 (PS5) için kullanıyor.

Bu senenin son çeyreğinde tanıtılmasına kesin gözüyle bakılan ve her geçen gün adına bir iddia atılan, sızıntı gerçekleşen Playstation 5 için internette tam bir bilgi kirliliği mevcut. Yeni nesil bir konsol olacak olan PS5, şu ana kadar ortaya çıkan kesin bilgilere göre muazzam olacak gibi gözüküyor. Biz de kaynağı kesin olan bu bilgilerden oluşacak bir içerik yapmaya karar verdik. Dilerseniz başlayalım.

Playstation 5 teknik özellikleri neler olacak?:

 • İşlemci: AMD 8 çekirdekli üçüncü nesil Ryzen mimarisi ile üretilen özel yonga
 • Ekran kartı: Özel üretim Oberon adındaki ekran kartı, 9.5 TFLOPS gücünde olacak.
 • Depolama: SSD (Boyut oranı tam kesin değil)
 • Oyunlar: Retro Engine adında bir teknolojiye sahip olacak olan PS5, eski oyunları oynatabilecek.
 • Ses: Ses kartında da iyileştirmeler yapan Sony, PS5’de 3D ses destekleyen bir kart kullanacak.
 • Görüntü kalitesi: Playstation 5, 8K görüntü kalitesinde TV desteği verebilecek.

Özellikle ekran kartı konusunda günümüzdeki üst seviye bilgisayarlarla yarışmak isteyen Sony, söylenene göre bu konuda bütçenin ağzını bir hayli açmış. Sony’e yakınlığı ile bilinen bazı kaynaklara göre şirket, Oberon grafik işlemcisini testler sırasında Nvidia RTX 2070 ile yarıştırıyormuş. Yani bundan da anlayacağımız üzere Sony’nin asıl hedefi PS5 ile bilgisayar satışlarında da üste geçmek.

Playstation 5 ne zaman çıkacak?:

Sony tarafından doğrulanan bazı bilgilere göre Playstation 5, bu senenin Ekim ya da Aralık ayında görücüye çıkacak. Hatta yine Sony’e yakınlığı ile bilinen bir teknoloji yazarının söylediğine göre 20 Kasım 2020 tarihinde Playstation 5 piyasaya çıkacak. Fakat 20 Kasım tarihi henüz resmi olarak Sony tarafından onaylanmadı.

Playstation 5 oyunları neler olacak?:

Yeni konsolu için harıl harıl çalışan Sony, aynı zamanda oyun geliştiricileri ile de ilgileniyor. Playstation 5’in geliştirici kitini oyun geliştiricilerine çoktan gönderen şirket, bazı oyunları da resmi olarak doğruladı.

Onaylanan PS5 oyunları:

The Lord of the Rings: Gollum:

Yeni nesil macera oyunu olarak duyurulan ve çıkış tarihi olarak 2021 tarihi açık The Lord of the Rings: Gollum, hem PC hem de PS5 için duyuruldu. Xbox One ve PS4 için gelecek mi henüz net bir bilgi yok.

Godfall:

Game Awards töreninde resmi olarak duyurulan Godfall, aksiyon RPG tarzında Destiny gibi bir oyun olacak. Henüz oynanışı ile alakalı bir bilgi yok lakin oyunun bu sene sonunda hem PS5 hem de Epic Store üzerinden PC’ye geleceği açıklandı.

Watch Dogs: Legion:

Ubisoft tarafından ilk olarak E3 2019’da duyurulan Watch Dogs: Legion, 2020 Mart ayında görücüye çıkacak. 2021 Mart ayında da piyasaya çıkması beklenen oyunun, resmi olarak PS5 platformuna çıkacağı doğrulandı.

Gods and Monsters:

Yine Ubisoft oyunu olan ve E3 2019’da duyurulan Gods and Monsters, her ne kadar ilk olarak PS4 için duyurulmuş olsa da sonradan PS5 için de geleceği onaylandı. Bu oyunun da Nisan veya Mart 2021 tarihinde piyasaya çıkması bekleniyor

Rainbow Six Quarantine:

PS5 için onaylanan bir diğer Ubisoft oyunu ise Rainbow Six Quarantine oldu. Henüz hakkında pek bir şey bilinmeyen oyun PS5, PC ve Xbox için duyuruldu.

PS5’e gelmesi kuvvetle muhtemel oyunların listesi:

 • Cyberpunk 2077
 • Death Stranding
 • Ghost of Tsushima
 • The Last of Us: Part 2
 • Control
 • Starfield
 • The Elder Scrolls 6
 • GTA 6
 • Final Fantasy 7 Remake
 • Horizon Zero Dawn 2
 • God of War 2
 • Battlefield 6
 • Gran Turismo

Playstation 5 kontrolcüsü nasıl olacak?:


PS5 için yeni bir kontrolcü geliştiren Sony, bu kontrolcü hakkında henüz net bilgi vermedi lakin şirkete yakın kaynaklara göre 3D ses destekleyecek. Ayrıca dokunmatik panele sahip olacak olan PS55 kolu için ekstradan 2 tuş daha eklenmesi planlanıyor. Bazı kaynaklara göre kolun tasarımı PS4 koluna oldukça benzeyecek.

Playstation 5 ne kadar olacak?:

Henüz fiyat konusunda hiçbir doğrulama veya açıklama yapılmasa da bazı güvenilir kaynakların iddialarına göre PS5 fiyatı 499 $ civarında olacak. Yani şayet bu iddia doğru ise PS4 Pro ile PS5 arasındaki fiyat farkı 100 $ olacak. Ülkemizdeki kur farkı ve ekstra vergileri de düşünürsek en az 4-5 bin TL’den aşağı olmayacağı konusunda herkes hemfikir.

Bakalım yeni nesil konsol Playstation 5 nasıl bir konsol olacak, fiyatı uygun mu yoksa fazla mı olacak, Sony bekleneni verebilecek mi, ileri tarihlerde geliştirilmesi planlanan oyunlar neler ve nasıl olacaklar, bekleyip göreceğiz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı