DonanımTeknoloji

Rpm Nedir?

RPM “revolutions per minute” kelimesinin kısaltılması ile ortaya çıkan bir tabirdir. Türkçe karşılığı devir sayısı olan RPM, sabit disk içerisinde sürekli dönen diskin dakikada kaç kez döndüğünü ölçen birimdir. RPM’nin gücü arttıkça sabit sürücünün hızı da aynı orantıda artmaktadır. Eski tip hard diskler de sıkça karşılaştığımız bu tabir, yeni nesil SSD depolama birimlerinde yoktur bu yüzden RPM değerleri 0’dır. Güncellenen teknoloji ile birlikte SSD’ler tüm bilgisayarlara girmiş durumda. Ağa bağlı depolama (NAS) sisteminizin veya HDD yerine SSD takmak istiyorsanız mekanik diskleri tercih edebilirsiniz.

Mekanik diskler RPM bakımından 5400 ve 7200 değerlerine uygun olduğunu kontrol etmelisiniz. SSD’lere göre daha uygun fiyatlı olan mekanik diskleri tercih etmenizde ki en önemli etkenlerden biriside SSD’lere göre verilerin daha kolay kurtarılabilir olmasıdır. Plaka üzerideki yoğunluğun artması ile birlikte yazma hızı ve performansı da düşecektir. Bu yüzden aktarım hızı yani RPM’si yüksek diskleri tercih etmenizde fayda var.

7200 ve 5400 RPM Arasında Ne Gibi Farklar Vardır?

7200 RPM’li hard disklerde yazma hızı 5400’e oranla daha hızlıdır. %20 gibi bir performans farkı gördüğümüz iki model arasında dosya aktarım hızları ile programları açma hızları arasında %20’lik bir fark vardır. 7200 RPM daha güçlü olduğu için hem ısınması fazla hem de daha fazla gürültülü çalışacaktır. 7200 RPM disklerin bu yüzden ömürleri daha kısa olacaktır. Saniyede 100 MB dosya yazma ve okuma hızına sahip olan 5400 RPM’li diskler, saniyede 120 MB dosya yazma ve okuma hızına sahip olan 7200 RPM disklere göre zaman zaman daha kullanışlı olabilmektedir. Standart bir kullanıcı iseniz ve performans çok sizi etkilemeyecekse 5400 sizler için uygundur. Fakat süper hızlı bir disk arıyorsanız SSD’ler RPM sistemsiz olduğu için daha performansa yatkın olacaktır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı