Donanım

Samsung 600 MP’lik Kamera Sensörleri Geliştiriyor

Güney Koreli teknoloji devi Samsung uzunca bir süredir Apple ile olan rekabette ultra yüksek çözünürlüğe sahip kamera sensörlerinin yardımıyla öne geçmeye çalışıyor. Bu doğrultuda şirket geçen sene akıllı telefonlar için 64 MP’lik fotoğraf sensörü modülü geliştirmiş, ardından 108 MP çözünürlüğe sahip kamera sensörünü tanıtmıştı. 

İlk kez Galaxy S20 Ultra’da kullanılan bu sensör zaten çoğu fotoğraf meraklısı için yeterli olsa da Samsung çıtayı daha da yükseğe taşımaya kararlı gözüküyor. Elde ettiğimiz bilgilere göre Samsung’un amacı günün sonunda 600 MP çözünürlüğe sahip, insan gözünün görme sınırının ötesine geçen kamera sensörleri geliştirmek. 

İnsan gözü 500 MP çözünürlükte

Samsung bünyesindeki System LSI Business’in Sensör Geliştirme Ekibi’ni yöneten isim Yongin Park, şirketin web sitesinde yayınlanan yazısında insan gözünün 500 MP civarında çözünürlüğe sahip olduğunu belirtti. Kıyaslayacak olursak günümüzdeki çoğu DSLR kamera ve akıllı telefon modelinin 40 MP ve 12 MP’lik sensörler kullandığını hatırlatmak isteriz. Yani kamera teknolojisinin günün birinde insan gözünün sınırlarına yaklaşabilmesi için kat etmesi gereken mesafe halen daha çok uzun. 

Fakat Samsung’un buradaki amacı 600 MP gibi devasa çözünürlüklerde fotoğraf çekebilen kamera sensörleri geliştirmek. Yani insan gözünün görebileceğinin de ötesine geçmek gibi ilginç bir hedef söz konusu.

Yazılımsal teknolojilerden de yardım alınacak

Küçük piksellerin fotoğraf kalitesini düşürdüğünü hesaba katarsak çözünürlük ve piksel boyutunu da yazılımsal olarak düzenleyeceği tahmin edilen Samsung, “piksel birleştirme” adı verilen teknik yardımıyla düşük ışıklarda dahi mükemmel kareler yakalayabilmeyi mümkün kılacak.

Öte yandan teknoloji devinin otonom araç ve drone modelleri içinde kamera sensörleri geliştirdiği bilgisi Park’ın yazısında yer aldı. Tarım ve tıp gibi farklı alanlarda da aynı sensörlerin kullanımı söz konusu olacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı