Donanım

Samsung Güney Kore’de İkinci 5nm İşlemci Fabrikasını Kuruyor

Samsung uluslararası hafıza çipi pazarında sektör liderliği konumunu korumaya devam ediyor ve bir yandan da TSMC tarafından domine edilen yarı iletken işlemci pazarındaki payını arttırmaya çalışıyor. Bu doğrultuda Güney Koreli teknoloji devi üretim kapasitesini arttırmak için yeni fabrika kurma girişimini kamuoyuna duyurdu.

Müşterileri arasında devler var

Yeni nesil silikon işlemcilerin üretimi için mevcut kapasitesi yetersiz gelen Samsung, Güney Kore’de kuracağı fabrikayla istihdama da katkı sağlamış olacak. Üreteceği işlemcileri ise hem kendi ürünlerinde kullanacak, hem de müşterisi olan devlere tedarik hizmeti verecek. Nitekim bugün baktığımız zaman Apple, Google, Nvidia, Qualcomm ve Amazon gibi devlerin Samsung müşterisi olduğunu görüyoruz.

Şirketin üst düzey yöneticilerinin katıldıkları Foundry Forum’da yaptıkları açıklamaya göre önümüzdeki 10 yıla yayılacak şekilde 116 milyar dolarlık dev bir yatırım planı hayata geçirilecek. Bu çok büyük bir bütçe. Fakat her şey para ile bitmiyor, burada Samsung’un üstün mühendislik yeteneklerine de ihtiyacı olacak.

Fabrikanın inşaatına başlandı

Bu arada şirket şimdiden ilk kazmayı vurmuş durumda. Halihazırda var olan fabrikasına ek olarak Güney Koreli teknoloji devi başkent Seul’un güneyinde kalan Gyeonggi’ye bağlı Pyeongtaek şehrinde ikinci 5nm işlemci üretim tesisinin inşaatına başladı bile. Bu fabrikada EUV (extreme ultraviolet lithography) tekniği kullanılarak işlemciler üretilecek. TSMC ile rekabette bu fabrikanın Samsung’un elini güçlendireceği çok açık.

Bu fabrikada yalnızca akıllı telefon veya sıradan bilgisayarlar için işlemciler üretilmeyecek. 5G modemlerinin yanı sıra makine öğrenme uygulamaları için FPGA ve ASIC işlemciler üretilecek. İlk siparişlerin ise 2021’in ikinci yarısından itibaren alınması planlanıyor.

Nvidia’nın gizemli Hopper bazlı GPU’ları ve Apple’ın ARM bazlı Mac bilgisayarlarda kullanacağı 5nm işlemcilerin de Samsung’un yeni kuracağı bu fabrikada ürettireceği konuşuluyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı