Donanım

Seagate, Oyunculara SSD’si FireCuda 120’yi Tanıttı!

Seagate, FireCuda ailesine yeni bir kişi daha katıldı. SSD olarak sadece NVMe SSD’ye sahip olan bu kalabalığa, SATA III ara yüzlü yeni bir SSD daha katıldı.

Hard disk dediğimizde hafızada. Canlanan bir markalardan biri olan Seagate, yeni bir SSD’sini duyurdu. Üreticilerin, ticari amaçları doğrultusunda ‘gaming’ ismi altında çıkardığı cihazlar ilgileri üzeri toplama vaziyette. Bu tufana Seagate de birlikte yeni FireCuda 120 SSD’yi duyurdu.

FireCuda 120 SSD’ler, hız ve dayanıklılık için geliştirilmiş gibi gözüküyor. 5.600 TB yazma hafızasına sahip bu SSD’ler, iletişim kurmak için SATA III ara yüzünü harcıyor. Oyunculara yönelik bu SSD 2,5 inç büyüklüğüne sahip. Hacimden de tasarruf sağlayan alet, güzel görseliyle oyuncular için biçilmiş kaftan diye bahsedebiliriz.

FireCuda 120 SSD, çok kişi ve dayanıklılık isteyenler için muhteşem.

Bu yeni FireCuda SSD’lerin, 3D TLC NAND flash memory teknolojisi ile büyüdüğünü ifade ettim. Bu nedenle performansından dolayı katiyen bir NVMe SSD ile yarışamaz. Şile yaptığımız PCIe SSD’ler okuma veya yazı yazma hızı olarak 3450/3200 MB/sn gibi eleştirilere açık olmaktadır. FireCuda 120’nin ise okuma ve yazma hızı 560/540 MB/sn olarak söylenmiştir. Tüm bu hız değişikliğini, bağlantı ara yüzlerindeki değişiklik neden olduğunu yanında belirtelim.

Seagate, isimli duyulmuş bir hard disk marka üreticisi olarak piyasa SSD üretmek istediğinde tercihi NVMe SSD’ler olmuştu. Bu zaman kadar markanın ürettiği oyuncu serisi olan FireCuda, SSD olarak genelinde NVMe SSD barındırıyordu. Aileye yeni bir insan getiren Seagate, FireCuda 120 SSD ile FireCuda sınıfına 2,5 inçlik güncel bir SSD getirip katmış oldu. Diğer FireCuda SSD’nin PCIe M.2 bağlantısıyla eleştirildiğin de yeni FireCuda, 2,5 inçlik yapısıyla anakart yerine kasaya birlik olacak.

Önceki insanlar FireCuda’yla değerlendirildiğin de daha yavaş olması sizleri ilgisine gitmesin. Hala sıradan bir hard diskten 30 kata kadar fazla hızlı olduğunu ifade ederim. Bu hız farkını laptopunuzu açarken, uygulama depolarken veya uygulamayı yok ederken fark edebilirsiniz.

SSD’nin yazılım güncelleme ve sağlık haberlerini, Seagate’in yapmış olduğu SeaTools’dan kontrol edebileceğinizi aktardı. Dört farklı hafıza çıklarıyla birlikte gelen SSD’de, 500 GB ile 4 TB arasında seçim yapabilirsiniz.

500 GB modelin yeni kurla Türkiye ücretinin KDV hariç) 716 TL, 4 TB modelinin ise (KDV hariç) 4.439 TL olduğunu açıkladı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı