Donanım

Ses Kartı Nedir?

Ses kartı, bilgisayarda bulunan dijital veya normal ses faaliyetlerini yerine getirmekle ilgili birimli araçlardan biridir. Bu kart içerisinde bulunan ISA ve PCI veri yolları bilgisayarın ses kayıt etme imkanını sağlamaktadır. Eski tip ses kartları üzerinde onboard ses yongaları bulunmaktadır. Bu tür ses kayıtları daha çok uygun fiyatlı bir şekilde uygulanmaktadır. Ses kartları, elektronik bir devre sayesinde takılmaktadır ve üzerinde jak girişleri bulunmaktadır. Ses kartları ilk önce 1990 yılında bilgisayarların seri üretilmesi ile hayatımıza girmiştir. Bununla beraber ses kartları, bilgisayar üzerinde ki faaliyetlerin kaliteli bir hale gelmesi adına büyük bir imkan tanımıştır. Ses kartları ve yongasını üreten firmalar başlıca M- Audio, Philips ve Nvidia markalarıdır. Profesyonel olarak en çok tercih edilen markalar ise Motu ve Rme’dir. Günümüzde en çok kullanılan ses kartı markası ise Sound Blaster’dır.

Bu marka genel olarak birçok teknolojik alet içerisinde ve bilgisayarda kullanılmaktadır. Bazı bilgisayarda takılı olan ses kartları ara çıkışlı sınırlı ses kartları olabilir. Bu tür ses kartlarına ulaşım zor olduğu için genel olarak kasa önüne ek panel eklenmiştir. Bunun dışında fazladan giriş sunumu yapan bilgisayarlarda bulunmaktadır. Ses kartları için kullanılan üç ana bölme dalga tablosu, frekans modülasyonu ve fiziksel modelleme olarak üçe ayrılmaktadır. Ses kartı devresinde bulunan kablolar renkler şekilde sınıflandırılmıştır. Bu bağlantılar üzerinde belirli simgeler bulunmaktadır ve genel olarak ses dalgalarına benzer simgeler kullanılmaktadır. Bu bağlantı ses sinyallerini dijital olarak aktarmaktadır ve DSP’ye aktarılarak etrafa yayılmaktadır. Bununla beraber ses kartı üzerinde dijital mikroişlemci depolama ürünleri bulunmaktadır.

Ses Kartı Nasıl Kullanılır?

Ses kartı bilgisayar, telefon ve benzeri elektronik aletlerde bulunan ve dış dünyaya sesi aktarmak için kullanılan bir üründür. Bu parçalar genel olarak dört temel görevi gerçekleştirmektedir. Öncelikle dışarıdan duyulabilecek bir şekilde sesi oluşturmaya sonrasında ise MIDI arayüzü ile verileri depolamaya, ses dalgalarını kayıt etmeye ve bu kayıtları stabil olarak bünyesinde tutmaya bununla beraber aynı zamanda dijital ses verilerini, analog bir şekilde kişilere ses olarak iletmeye.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı