Donanım

Siber Güvenlik Nedir?

İnternet ve bilgisayar ortamlarına ait anlamına gelen siber kelimesi geniş, sosyal bir alt yapıyı ifade etmektedir.

Kullandığımız akıllı saatlerde, telefonlarda, sanal gözlüklerde, bilgisayarlarda ve internetin olduğu her türlü teknolojik ürün siber kavramının kapsamında yer alıyor. Hayatımızın bu denli içinde olan teknolojik ürünler tehlikelere karşı önlem alınmadığında savunmasız kalarak işlerliğini kaybederek güvenli olmaktan çıkıyor. Siber alemde gerçekleşen tehtit unsuru dışarıdan müdahaleler siber saldırı olarak tanımlanırken siber saldırılarla size ait verilerin çalınması ve amacı dışında kullanılması ciddi kayıplara neden oluyor. Saldırılardan korunmak için ortaya çıkan siber güvenlik kişilerin, kurumların siber alanda tehlikere karşı korunması noktasında işlerliğini sürdürüyor.

Siber güvenliğin en önemli amaçlarından biri son kullanıcı korumasıyla kullanıcıların dosyaları, e-postaları ve birçok önemli verinin kriptografik protokoller ile şifrelenerek olası saldırılara karşı koymak. Bunun yanı sıra siber güvenlik uzmanlarının diğer görevi de bilgisayardaki kötü amaçlı kod ve casus yazılımların taramasını yaparak verilerin güvenliğinde risk oluşturacak unsurlar tespit edip erken önlem almak.

Siber Saldırı Nedir

Siber Tehlikelere Karşı Neler Yapılmalı?

Siber tehlikelerden kurtulmanın en önemli çözümü siber güvenlik uzmanları tarafından destek almaktır ancak bireysel  olarak da siber tehlikelere karşı tedbirler alıp veri güvenliğinizi koruyabilirsiniz. Öncelikle gelen mailleri açma konusunda dikkatli olmanız gerekiyor. Ayrıca internet sitelerindeki reklam ve linklere tıklarken seçici olmak da siber güvenliğiniz açısından dikkat etmeniz gereken diğer unsurlardan biri.

Siber alemde güvenliğinizi tehlikeye atmama adına internet güvenliği yazılımı yükleyerek verilerinizi koruyabilirsiniz ancak indirdiğiniz güvenlik yazılımın güncelliğini de takip etmeniz gerekecektir. Güncellenmeyen güvenlik yazılımları siber saldırılara karşı yeterli koruma sağlamamaktadır. Bunların yanı sıra kullandığınız parolaları güçlü ve güncel tutmaya özen göstermelisiniz.

Siber İşgal Sonrası Yapılması Gerekenler

Herhangi bir siber saldırıya maruz kaldıysanız ve verilerinizin çalındığını düşünüyorsanız bunu Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığına bildirebilirsiniz. Siber saldırılar sonrasında yasal yollarla hakkınızı arayabilirsiniz. Türk Ceza Kanununun 244. maddelerince bir bilişim sisteminin işleyişini engelleyen veya bozan kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bilişim sistemindeki verileri bozan, yok eden, değiştiren veya erişilmez kılan, sisteme veri yerleştiren, var olan verileri başka bir yere gönderen kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı