Donanım

SSD Gerekli mi|Ne İşe Yarar?

Gelişen teknoloji ile birlikte bilgisayarlarda kullanımı hızla artan SSD diskler bilgisayarlarınızın performansını arttırmaya devam ediyor. Dosya yazma ve okuma hızı ile gündeme gelen SSD’ler sayesinde bilgisayarınız ve bilgisayar programlarınız stabil hızından daha performanslı çalışmaktadır. 1 TB HDD disk kullanımı esnasında gördüğünüz 16 GB ram performasını 240 GB SSD performansı ile kıyasyayacak olursa %75 oranında bir artış olduğunu söyleyebiliriz.

HDD içerisinde yer alan yazma ve okuma diskleri dönme hızına göre değişiklikler göstermekteydi. Bu durumlarda bilgisayarınızın HDD’si içerisinde bulunan dönme hızı performansa RAM kadar etkiliydi fakat SSD sisteminde içerisinde disk olamaması ve dönme hızına bağlı bir performansın yaşanmamasından dolayı performans diski diyebiliriz.

1 TB HDD disk fiyatları maksimum 200 Lira iken 120 GB SSD disklerin fiyatları minimum 200 Lira’dan başlamaktadır. İşlemci farkına istinaden gerçekleştirilen AMD ve İntel çatışmasında performansı belirleyen artık aynı işlemci hızları olsa dahi SSD’ler büyük fark yaratıyor.

SSD Performansını Nasıl Fark Ederim?

SSD aldığınızda bilgisayar performansınızda ki değişimi oldukça merak edebilirsiniz. Performans disk olarak adlandırdığımız SSD’leri USB’lerin daha gelişmiş versiyonları olarak adlandırabilirsiniz. USB sisteminde uygulanan çip yazma sistemi SSD diskler için daha da geliştirildi ve bilgisayar performansına yansıtıldı.

SSD takmadan önce çalıştırdığınız bir bilgisayar uygulamasının açılma ve kapanma süresini hesaplayınız. Dosyaları bilgisayar içerisinde yer değiştiriniz. Daha sonra SSD sistemine geçtiğinizde aynı işlemleri tekrarlayınız. Aradaki büyük farkı gözlemleyeceksiniz.

SSD’ler HDD diskler gibi içerisinde oynar bir parça olmadığından aniden bozulma, çökme gibi süpriz durumlarla karşılaşmanıza engel olur. Dışarıdan alınacak darbe veya sarsıntılar SSD’lere herhangi bir zarar vermeyecektir. HDD içerisinde dönen diskin sesi ve cızırtıları SSD sayesinde ortadan kaybolacak.

SSD Nasıl Takılır?

SSD’ler SATA 1, 2, 3 olmak üzere üç sürüme sahiptir. Sırayla 1.5 Gbps, 3Gbps, 6Gbps şeklinde aktarımlar gerçekleştiriyor. Anakartınızın desteklediği SATA bağlantısının SATA 3 olmasına gerek yok. SATA 3 bağlantısını desteklemeyen bir anakart sisteminde dahi hız farkını hisseceksinizdir.

1-Kasanızı Açın ve SATA portlarınızı çıkartın.

2- SSD’yi yerleştirin ve sabitleyin

3- SATA kablosundaki L şeklindeki ucu SSD’ye diğer ucunuda anakarta bağlayın.

4- Windows yüklemek için ilgili sürücüyü takın ve BİOS’tan ön ayarları yaparak yükleme işlemini başlatın.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı