Donanım

Touchpad Kapatma Nasıl Kapatılır?

Laptoplarda ya da notebooklarda touchpad olarak da bilinen dokunmatik fare özelliğini herkes kullanmayı sevmez, özellikte de oyun oynayanların tercih alanına girmemektedir. Bir kesim oldukça pratik bulsa da bir kesim ise zaman kaybı olarak görmektedir. Peki, tauchpad nasıl kapatılır? Bunu birkaç şekilde yapabilirsiniz.

Kontrol tuşları kullanarak kapatma: Pratik olarak herhangi bir fonksiyonu kapatmak için en çok tercih edilen kontrol tuşlarıdır. Bu yüzden ilk olarak bu tuşları tercih edebilirsiniz ve işlem yaparak deneyebilirsiniz. Bir elinizle Fn tuşuna basılı tutarak diğer elinizle de üzerinde touchpad işareti olan F tuşuna basılı tutarak yapabilirsiniz. Eğer bilgisayarınızda touchpad sürücüsü mevcutsa bu işlem sayesinde devre dışı kalacaktır. Eğer tüm bunlara rağmen devre dışı kalmadıysa, bilgisayarınızda da mevcut değilse önce touchpad sürücüsü yükleyiniz var ise güncellemesini yapınız.

Aygıt yöneticisi üzerinden kapatma: Öncelikle denetim masası üzerinden aygıt yöneticisini açınız orada mevcut değil ise arama çubuğundan aratarak bulabilirsiniz. Aygıt yönetici içerisinde, fare ve diğer işaret aygıtlar başlığına tıklayarak bu başlığın altında bulunan cihazların üzerine sağ tuş ile devre dışı bırak seçeneğini sayesinde yapabilirsiniz. Tekrar aktif hale getirmek için aynı şekilde aynı yolu izleyebilir, cihazlar kısmının üzerine gelerek sağ tuş yaptığınızda aktif hale getirmiş olursunuz.

En son aşama olarak ise, tüm pratik yolları deneyip yapamadığımızda kullanabileceğimiz bir yöntemdir. Şöyle ki; bazı yazılımlara ihtiyaç duyularak kapatma şeklidir. Diğer tüm yöntemleri denediyseniz ve işinize yaramadıysa yazılımsal çözümlere başvurabilirsiniz. Bunun için de şu iki yazılımı tercih edebilirsiniz; Touchfreeze ve Toucpad Blocker yazılımlarını deneyebilirsiniz. Bu yazılımlar bilgisayarınızda mevcut ise “yazıcılar ve diğer donanımlar” a tıklayınız, daha sonra ise “fare” seçeneğine tıklayınız. Fare özellikleri açıldıktan sonra da “touchpad açma/kapatma” menüsünden tıklayarak “devre dışı bırak” seçeneğinden yapabilirsiniz.  Eğer yüklü değilse indirip Ctrl+F9 tuşlarını kullanarak devre dışı bırakabilirsiniz. Bu yazılımları da ücretsiz indirmeniz mümkündür. Bu da olmaz ise; F tuşlarının olduğu kısımda touchpad simgesi bulunur ve fn+o simgesine tıklayarak aktif ve pasif hale getirebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı