Dünya

2019 The Legatum Sağlık Endeksi’ne Göre : En İyi COVİD-19 Mücadelesi Veren Ülkeler

JAPONYA

Refah endeksinde ikinci sırada yer alan Japonya corona virüsüne karşı erken tanı koydu ve corona virüsüne karşı oldukça iyi bir şekilde mücadele etti. Son zamanlarda ülke tekrar acil durum ilan etmişti.

Corona virüsünden önce de Japonya’da kış ve ilkbahar aylarında maske kullanımı yaygındı.

Japonya‘da salgının çok yayılmamasının nedenlerinden birisi insanlar istedikleri zaman hastanelerden tarama yaptırabiliyor ve bu hizmetlere çok çabuk ulaşabiliyor olmasıydı. Böylece hastalık ilerlemeden önlem alınıyor. Japonların %60’ından fazlasının yıllık sağlık muayenesi mevcut ve sağlık durumunu iyi tutmaya çalışıyorlar.

GÜNEY KORE

Refah endeksinde dördüncü sırada yer alan Güney Kore 2015’te yaşadığı MERS salgınından sonra corona virüsüne karşı iyi bir hazırlık yaptı. 51 milyon olan nüfusunun 450.000’den fazlasına test uyguladı ve günlük vaka sayıları 47 ile 53 arasında değişiyor.

Kore sağlık sistemi her vatandaşına Ulusal Sağlık Sigortası Servisi tarafından Covid-19 erken tanı tedavisi uygulanmıştır.

Güney Kore’de yoğunluğun çok olduğu bölgelerde termal kameralar salgından öncede kullanılıyordu.

İSRAİL

İsrail, verdiği sağlık hizmetleri ile corona virüsü ile mücadele de 11. Sırada yer aldı. İsrail sıcak bölgelerden dönen vatandaşları için ocak ayında 14 günlük bir karantina uygulamıştı. İsrail birçok ülkeye göre virüs ile mücadeleyi erken başlatmıştır. Covid-19 testi sayısında önde gelen ülkelerden birisi olmuştur.

İsrail’ de corona virüs testi ve tedavisinde vatandaşlarından hiçbir ücret talep etmiyor.

İsrail’in bir nokta da dezavantajı bulunuyor. GSYİH’ sının yeterli olmamasının sağlık hizmetlerine yönelmiş olması, bu da az kaynağının bulunduğunu gösterir.

ALMANYA

Almanya sağlık endeksinde 12. Sırada yer almaktadır. Ülke test kiti açısından gelişmiş durumdadır ve hasta ve semptomatik hastaları sağlıklı popülasyondan ayırmada başarı sağlayarak yayılmanın kontrol altına alınmasını sağlamıştır.

Almanya corona virüs ile ilgili aldığı önlemleri vaka sayısı tamamen bitince kaldıracaklarını söyledi. Azalan vaka sayılarının azalması ile birlikte Almanya önlemleri hafifletmeye başlıyor ve okullar 4 Mayıs’tan itibaren açılmaya başlayacak.

AVUSTRALYA

Endekse göre sağlık endeksinde 18. Sırada yer alıyor. Avustralya’da bulunan ‘’ Karma’’ sağlık sistemi sayesinde ülke en kötü senaryolara oldukça hazırlıklıydı. Sağlık personel sayısını iki katına çıkardı.

Hastanelerinde, yoğun bakım yataklarına olan talebin artmasına karşı önlemler bulunuyordu. Ülke de zorunlu karantinalar başlatıldı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı