Dünya

3D Baskıyla Da Vinci’nin 500 Yıllık Köprüsü Hayata Geçirildi!

Leonardo da Vinci’nın bugün hemen hemen 500 yaşında olan köprü tasarımını 1500’lü yıllarda II. Sultan Beyazıt’ın isteği üzerine tasarladığını biliyor muydunuz?

Sultanımız 1502 yılında İstanbul’da Galata’ya köprü yaptırmak istemiş ve bu isteğine karşılık Leonardo da Sultanımıza bir mektup ile kafasında yapmayı tasarladığı köprünün kabataslak çizimleri göndermiş. Tasarım o zamana kadar yapılmış olan yapılara hiç benzemediği için birçokları tarafından başarısız olacağına inanılmış ve Leonardo ile köprüyü yapması için anlaşma yapılmamış.

Köprü, o zamanın dünyasında mevcut olan en uzun köprü olma sıfatını kazanacak boyutlarda, 918 feet uzunluğundadır yani 1500’lü yılların standart köprü boyutlarına bakılırsa kendi jenerasyonundakilerden 10 kat daha uzun olduğu anlaşılıyor.

Da Vinci, kendisinden sonra gelen bizlere de küsmüş olacak ki tasarımıyla ilişkili ardında sadece köprünün bir taslağını bırakmıştır. Ne yapımında kullanılacak malzeme ne de nasıl inşa edileceğine dair herhangi bir ayrıntı elimizde mevcut değildir.

Bilim İnsanları Da Vinci’nin Tasarımının Ayrıntılarının Peşinde

Rönesans insanının harç, sıva ve bağlayıcı aparatlardan faydalanmadan güçlü ve stabil durabilecek bir köprüyü yapmayı nasıl öngörmüş oldukları hala meçhuliyetini korumaktadır.

Böyle bir yapının gerçekten uygulanabilir olup olmadığı sorusuna cevap bulmak için bir araya gelen bir grup bilim insanı, (lisans üstü öğrencisi Karly Bast, çevre, inşaat ve mimarlık bölümlerinde profesör olan John Ochsendorf ve lisans öğrencisi olan Michelle Xie) o vakitlerde kullanılması muhtemel olan materyaller, inşa ederken kullanılabilicek metotlar ve bu çalışma kapsamında Golden Horn olarak isimlendirilen bölgenin jeolojik koşullarına dair ulaşabildikleri tüm dokümanları incelemişlerdir.

Çalışmalar sonucunda takım, yapının duraylılık ve yük taşıma yeteneklerini test etmek için detaylı bir model oluşturmuş ve kendi zamanına göre oldukça radikal bulunan ve bu yüzden ilgi görmemiş olan Leonardo’nun köprüsünün bir kopyasını 3D baskı teknolojisinin gücünü kullanarak fiziksel bir forma sokmayı başarmıştır.

Yapılan beyin fırtınası sonucunda araştırmacıların düşüncesine göre köprü yapımında taş kullanılacaktır çünkü o dönemde yapım için taşınacak bol bulunan başka bir şey bulamayabilirlerdi ve ayrıca köprünün herhangi bir bağlayıcı ya da sıva kullanılmadan kendi ağırlığı altında ayakta kalabileceği de düşüncelerinden bir diğeridir.

Burada yapılan Leonardo’nun temel köprü tasarımının fiziki olarak hayata geçirilme girişimi ilk olmadığı gibi son da olmayacağını düşünüyoruz. Günlük hayattan örneklemek istersek hali hazırda kullanılmakta olan Norveç’teki bir yaya köprüsünde ve birçok yapıda onun tasarımından ilham alındığını söyleyebiliriz fakat günümüzde tabii ki beton ve çelik gibi modern materyal kullanılarak yapılmış olan bu yapılar Leonardo’nun mühendisliğine dair bizlere herhangi bir bilgi sağlayamamıştır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı