Dünya

50 Yıl İçinde Dayanılamaz Sıcaklıklara Maruz Kalacağız!

Yapılan bir araştırmaya göre, en iyi şartlarda bile kapsamında önümüzdeki elli yıl içinde 1.2 milyar insan çok sıcaklıklara maruz kalacak.

En önemli sorunların arasında yer alan iklim değişikliğinin düşünülen süreden daha erken geleceği ve daha sert olacağı ortaya çıktı.Yapılan bir araştırma sonucunda, sıcaklıkların her 1 derecelik artışı durumunda 1 milyar insanın yurdundan olacağını veya katlanılmaz bir sıcaklıkta kalacağını gösteriyor.

En kötü şartlara göre, dünya nüfusunun üçte birinin yaşamakta olduğu yerler 50 yıla kadar Afrika’da bulunan Sahra bölgesindeki sıcaklarda yaşamak durumunda kalacak.Araştırmacılar, elde ettikleri verilerin çok iyi olmadığını belirtti.

İnsanlığın büyük bir bölümü, her zaman yıllık sıcaklıkların 6 ile 28 derece arasında değiştiği bölgelerde yaşamakta.Bu sıcaklıklar aynı zamanda insan sağlığı ve gıda üretimi için de uygun sıcaklıklar olarak kabul edilebilir.Bu sıcaklıklar yakın bir zamanda yaşanamaz hale gelecek.

İnsanlık, sıcaklık değişimine tepki vermekte çünkü sıcaklık karada okyanuslara göre daha hızlı değişiyor.Bunun dışında, gelecekteki nüfus artışının sıcak bölgeler olan Asya ve Afrika’da gözlemleneceği de biliniyor.Bu bahsedilen faktörler sebebi ile, küresel sıcaklık bu yüzyılın sonuna doğru düşünüldüğü gibi 3 derece arttığında ortalama 7,5 derecelik bir sıcaklık artışına maruz kalacağız.

Sıcaklıklar bu seviyeye gelindiği zaman, dünya nüfusunun yüzde 30’u aşırı sıcaklarda yaşamak zorunda kalacak.Bu sıcaklıklar ortalama 29 derece olarak tespit edilmiş durumda.Bu koşullar şu anlık Afrika’daki Sahra’nın en sıcak bölgelerinde ölçülen ortalama sıcaklığa denk gelmekte.

Bununla birlikte sıcaklığın 3 derece artarsa Nijerya’daki 485 milyon kişi, Hindistan’daki 1,2 milyar kişi ve Endonezya, Pakistan ve Sudan’ın her biri 100 milyonun üzerindeki nüfusları bu kapsamda olacak.Tüm bu sorunlara göç baskısı ve gıda üretimindeki zorluklar da eklenirse şartlar iyice zorlaşacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı