DünyaTeknoloji

8 Eski İşletim Sistemi Sürümünü Sizler İçin Listeledik

Tarayıcınız üzerinden nostalji yaşayabileceğiniz Windows 95’den Classic Macintosh’a 8 eski işletim sistemi sürümünü sizler için listeledik.
Birçoğumuz çeşitli haklı nedenlerden dolayı Windows 7, 10 gibi işletim sistemi sürümlerini kullanmayı tercih ediyoruz. Hızları, güvenlikleri göz önünde bulundurulduğu zaman aslında haksız da sayılmayız ancak nostalji yaşamak isteyen kişiler için tarayıcınız üzerinden deneyebileceğiniz 8 işletim sistemini sizler için derledik.

Efsane İşletim Sistemi: Windows 95

1995 yılının Ağustos ayında piyasaya çıkan Windows 95, grafik tabanlı ilk Windows işletim sistemiydi. Bu da MS-DOS’a, bizim bildiğimiz ismiyle komut satırına, ihtiyaç duymadan dosyalarınıza erişebileceğiniz ilk işletim sistemi anlamına geliyordu. Buraya tıklayarak gidebileceğiniz Windows 95 emülatörü, tarayıcınız üzerinden sizi çok eskilere götürecek.

Klasik Mac: Classic Macintosh

Classic Macintosh için günümüzün en popüler işletim sistemlerinden olan Macintosh’un ilk sürümlerinden diyebiliriz. 1984 yılında Apple tarafından piyasaya sunulan ve çıktığı dönem büyük yankı uyandıran işletim sistemi, kullanıcılara grafik ara yüzü sunması nedeniyle oldukça sevilmişti. Classic Macintosh 7.0.1 sürümüne buradan ulaşabileceğiniz emülatörde MacDraw, MacPaint ve KidPix gibi programlar yer alıyor.

Windows 3.1

Windows 3.1 raflarda yerini almaya başladığı zamanlarda takvimler 1992 yılını gösteriyordu. Windows 3.0’ın yerini alan 3.1 sürümü yalnızca küçük bir isim değişikliği gibi algılansa da beraberinde büyük yenilikleri getiriyordu. Bu yeni sürümde Arial, Courier New ve Times New Roman olmak üzere üç farklı yazı tipi bulunuyordu. Üstelik bu işletim sistemi ilk kez sürükle-bırak özelliğine sahipti ve MS-DOS uygulamalarında fare imleç desteği sunuyordu. Windows 3.1’in desteği 2008 yılına kadar sürdü, daha sonra ise XP gibi desteği kesilse de o hala kalbimizde yaşıyor. Buraya tıklayarak Windows 3.1 sürümünü emülatör üzerinde test edebilirsiniz.

Mac OS X 10.7

Bilinen adıyla Mac OS X Lion, kullanıcılara birçok alandı ilki sunmayı başarıyordu. Lion ile birlikte Mac kullanıcıları Launcher ve AirDrop gibi benzersiz uygulamalarla tanışırken Front Row, iSync, QuickTime gibi programlar ise ömrünün sonuna geldi. Buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz emülatörde maalesef diğerlerinin aksine uygulamalara erişemiyorsunuz. Ancak genel hatlarıyla Mac OS X 10.7 işletim sistemini inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı