Dünya

ABD Deniz Kuvvetleri Lazer Silahıyla Drone Düşürdü

Gelecekte ve daha çok uzayda geçen hemen her bilim kurgu filmlerinde ateşli silahların aksine lazer ışını kullanan ölümcül silahlara denk gelmişizdir. Savaşçılar ellerindeki silahlarda yer alan lazerleri kullanırken, uzay gemileri de karşılarına çıkan düşmanları ortadan kaldırmak için lazer gücünden faydalanırlar genelde. Aynı şekilde savaş uçakları da lazer kullanırlar.

Görünen o ki yakın tarihte bir bilim kurgu öğesi olan lazer silahlarının daha sık kullanımına  şahit olabiliriz. En azından ABD Deniz Kuvvetleri için durum bunu gösteriyor.

ABD Deniz Kuvvetleri tarafından yapılan basın açıklamasında yeni lazer silahının başarıyla test edildiği duyuruldu. Konuya ilişkin bir de video yayınlayan ABD ordusu, test edilen lazer silahının orta irtifada uçan bir uçağı düşürebilecek kadar güçlü olduğunu belirtti. 

Düşen drone alev alev yandı!

Yayınlanan fotoğraf ve videolara baktığımızda ABD Deniz Kuvvetlerine ait USS Portland isimli donanma gemisinin lazer topunu ateşleyerek bir drone’u düşürmeyi başardığını görüyoruz.

Hemen yukarıdan izleyebileceğiniz videoda drone’un lazerle isabet aldıktan sonra yanmaya başlaması da ilginç bir diğer detay.

2011’den beri test ediliyor

Aslına bakılırsa lazer silahının kullanılması konseptine pek de yabancı sayılmayız. Neticede 2011 yılından bu yana ABD ordusunun bu tür testler gerçekleştirdiği biliniyor. ABD Hava Kuvvetleri’nin de drone karşıtı savunma sistemleri geliştirirken lazer silahlarını test ettiğini duymuştuk. Malum, yeni nesil saldırı sistemlerinde drone modelleri sıkça kullanılıyor.

USS Portland gemisinin kaptanı Karrey Sanders yaptığı açıklamada “İnsansız hava araçları ve küçük uçaklara karşı üst düzey deniz testleri gerçekleştirerek Katı Hal Lazer Silahları Sistem İmha Edici’nin muhtemel tehditlere karşı neler yapabilecekleri hakkında bilgi topluyoruz. Yeni kazandığımız bu üstün yetenek sayesinde ABD Deniz Kuvvetleri’nin denizde savaşın kurallarını yeniden yazmasını sağlayacağız” dedi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı