Dünya

ABD Uzay Kuvvetleri’nin Bayrağı Tanıtıldı!

 Donald Trump geçtiğimiz sene itibarıyla hayata geçirmiş olduğu ABD Uzay Kuvvetleri’nin bayrağının kesin olarak tanıtımını yaptı. ABD Başkanı Trump ile Savunma Bakanı Mark Esper’in katılmasıyla yapılan seremonide, bayrağın koyu renkli olması dikkatleri üzerine çekti.

Seremonide güler yüzüy ile dikkat çekmekte olan Trump, Savunma Bakanlığı’nın hizmetlerini överek “Uzay, saldırıda, savunmada ve diğer pek çok şeyde bizim geleceğimiz olacak ve elime geçen raporlara göre şu anda uzayda tek lider ülke biziz.” İfadelerine yer verdi. Trump bunun yanında bakanlığın müthiş askeri teçhizatlar ürettiğini de belirtti ve bunların arasında süper düperbir füzenin de bulunduğunu belirtti.

Savunma Bakanı Mark Esper de, tarihi bir ana şahitlik ettiğimizi belirterek “Uzayın hayatımıza olan harika etkisini bugün sadece çok az sayıda insan gerçekten anlayabiliyor. Uzaydaki hakimiyetimizi bir üst seviyeye yükseltmemizin artık zamanı geldi” açıklamalarında bulundu.

Uzay Kuvvetleri bayrağı, ilk olarak siyah görünen koyu mavi rengi ile dikkat çekmekte. Bayrağın orta kısmında ise Uzay Kuvvetleri’nin popüler logosuna yer verilmiş. Star Trek’ten Starfleet’in logosuna benzemesi de sosyal medyada baya bir konuşulan Uzay Kuvvetleri logosu, ilk olarak geçtiğimiz ocak ayında tanıtımı yapılmıştı

Uzay Kuvvetleri’nin temelleri yaklaşık iki sene önce 2018’de atılmıştı. O dönem birkaç açıklamada bulunan Donald Trump, uzayın artık bir savaş alanı olarak düşünülmesi gerektiğini belirtmiş ve bu konuda ABD’nin de uzayda askeri bir güç kurma zamanının geldiğini söylemişti. Trump’ın açıklamalarından sonra Savunma Bakanlığı çalışmalara başladı ve 2019 yılının sonlarına doğru Uzay Kuvvetleri resmen faaliyete geçti. ABD artık hava, kara ve deniz gibi bağımsız bir uzay kuvvetlerine sahip oldu.

Amerikan ordusunda ayrıca tam 72 yıl sonra ilk kez yeni bir bayrak tanıtımı yapıldı. Uzay Kuvvetleri’nin bayrağı, diğer ordu kuvvetlerinin bayrakları ile birlikte Beyaz Saray’da Oval Ofis’te yer alacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı