Dünya

ABD’de Koronavirüs Hastalarında Böbrek Sorunları Görüldü!

Koronavirüs tedavisi ile mücadele devam ederken ABD’de ilginç bir durum keşfedildi. Genellikle virüsün akciğerlere zarar verdiği ve akciğerlerde meydana gelen hasar sebebiyle öldürücü sonuçlarının olduğu biliniyordu. Ancak gerçek sanıldığından çok daha farklı çıktı. Son dönemlerde akciğerden daha çok böbreklerin olumsuz etkilendiği belirlendi.

Aralık ayında yayılmaya başlayan ve çok kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan salgın sonrasında çeşitli tespitler yapılan incelemelerin ardından ortay çıkmaya başladı. ABD’de pek çok vakanın durumunun ağır olduğu ve yoğun bakımlarda solunum cihazlarına bağlı olarak tedavi gördükleri biliniyor. Bu süreçte doktorlar hastaların böbreklerinde de bazı sorunların görüldüğünü tespit ettiler.

Böbrekler İflas Ediyor!

koronavirüs yoğun bakım

Tedaviyi ağır şekilde geçiren ve yoğun bakım desteği gören pek çok hastanın böbreklerinde ve böbrek enzimlerinde bozulmalar meydana geldi. Henüz entübe halde olan pek çok hastanın bu süreç içerisinde böbrek yetmezliği sorunu ile de boğuşmaya başladıkları öğrenildi.

Ülkede yeterli miktarda diyaliz makinesi olmadığı için bu konuda eksiklerin tamamlanması için çalışmalar yapılmaya başlandı. Solunum destek cihazlarının yanı sıra diyaliz makineleri için de yeni siparişler oluşturuldu. Yapılan gözlemler sonucunda yoğun bakımda tedavi gören hastaların yüzde 40’ının böbrek fonksiyonlarının bozulduğu açıklandı. Ancak bu bozulmaların ne kadar devam edeceği henüz bilinmiyor. Hastalığı atlatan ve iyileşme gösteren kişilerin bir süre sonra böbreklerinde yeniden fonksiyonların yerine gelebileceği belirtiliyor. Bu konuda bilim insanları henüz kanıtlanmış bir çalışmanın olmadığının altını çizdi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı