Dünya

ABD’de Petrol Fiyatlarında Rekor Düşüş Yaşandı!

Bugün ABD’de yaşanan gelişmeler sonrasında ham petrolün rekor seviyede düşmesi büyük şaşkınlığa neden oldu. Piyasalarda da büyük şaşkınlığa neden olan durum karşısında şimdiye kadar ki en büyük düşüşünü yaşadığı öğrenildi. En son 1980’li yıllarda düştüğü belirlenen petrol seviyelerinin bu süreç içerisinde 21. Yüzyılın en düşük seviyelerine geldiği belirlendi.

ABD’nin Batı Teksas tipi ham petrol ticaretinden önce mayıs sözleşmesinin yarın vadesinin dolmasından hemen önce büyük kaçışların başladığı açıklandı.

ABD’de ham petrol fiyatları öncelikli olarak yüzde 40 oranında değer kaybetmişti. Bunun ardından varil fiyatında da ciddi düşüşler yaşanmış ve ardından 10.87 seviyelerine kadar gerilemişti. Ham petrolün işleme başladığı Mart 1983 yılından bu yana yaşadığı en büyük düşüş olduğu belirtiliyor. Yaşanan bu kötü düşüş büyük şaşkınlığa neden oldu. Uzmanlar tarafından sürecin tartışmaları da devam ediyor. Yaşanan bu sürecin analistler tarafından da beklenmedik bir durum olduğu belirtildi.

Bir varil içerisinde ortalama olarak 159 litre petrol olduğu düşünülmüştü. Bu süreçte WTI petrolün litresinin 7 sente yani 50 kuruş seviyelerine kadar gerilediği öğrenildi. Yaşanan bu ani düşüşün piyasalara nasıl yansıyacağı ise merak konusu haline geldi. Şimdilerde yaşanan arka arkaya düşüşler sonrasında petrolün 0 doların da altına gerilemesi şok etkisi yarattı. Satıcılar bu süreç içerisinde sözleşme yapmış oldukları alıcılar için bir ödeme yapmak zorunda kalabilirler.  

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı