Dünya

Almanya Koronavirüs Aşısı İçin İlk Somut Adımı Attı!

 Koronavirüsle mücadelede her cephede savaş devam ediyor. Bu süreç içerisinde salgını kontrol altına almak için aşı ya da tedavi yöntemleri üzerinde çalışmalar devam ediyor. Bilim insanları dünyanın pek çok noktasında çalışmalara devam ederken Almanya’da umut vaat eden çeşitli haberler gelmeye devam etti.

Almanya’da uzun zamandır koronavirüs salgını ile mücadele için aşı çalışmaları devam ediyordu. BioNTech isimli firma tarafından çalışmalar üzerinde umut vaat eden yeni açıklamaların yapıldığı belirlendi. Geliştirilen aşının klinik testleri de başladı. Bu noktada elde edilen ilk sonuçlara göre klinik testlerin başarılı sonuçlar verdiği belirlendi.

Aşı Onay Alırsa ABD Tarafından Denenecek!

Geliştirilen aşının bundan sonraki aşaması ise insanlar üzerinde yapılacak denemeler olacak. Bu süreçte 18 ile 55 yaş aralığında bulunan 200 kadar sağlıklı insan üzerinde aşı çalışmaları devam edecek. Başarılı sonuçlar vermesi halinde Almanya’dan sonra ABD’de denemelere başlayacağını açıkladı. Bilim insanları tarafından gerçekleştirilen açıklamalarda virüse karşı vücudun bağışıklık kazanması bekleniyor.

Aşının şimdiye kadar dünya üzerinde onaylanmış olan 4. Koronavirüs aşısı olduğu belirlendi. Aşının başarılı sonuçları tüm dünya tarafından büyük bir heyecanla takip edilirken ismi ise BNT162 olarak belirlendi. Pek çok insan üzerinde denemelerin sonraki süreçte de devam etmesi bekleniyor. Aşının başarılı sonuçlar vermesi halinde bile hemen piyasaya sürülmesinin ve kullanılmasının tehlikeli olabileceği, tüm testlerin ve yan etkilerinin izlenmesi gerektiği belirtildi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı