Dünya

Amazon 75 Bin Çalışan Alacak!

Amazon kurucusu Jeff Bezos dünyanın en zengin insanları arasında yer alıyor. 130,5 milyar dolarlık bir servete sahip. Salgın döneminde Amazon’un işçi alımı tepkilere sebep oldu.

Amazon 100 bin kişiyi işe almıştı bu kontenjanın dolması ile beraber 75 bin çalışan daha alacağını duyurdu ve çalışan ücretlerine de zam yaptı.
Saatlik 15 dolar ödenirken ek 2 dolar daha eklendi.
Amazon salgın döneminde oluşan aşırı yoğunluk sebebi ile tesislerini kapatamadıklarını söyledi.

Perakende satışının en büyüğü olan Amazon’un çalışan sayısının artması sebebi ile artık termal kamera kullanacak.
Korona virüs salgını ile savaş halinde olduğumuz günlerde Amazon, termal kameralar ile çalışanlarının vücut sıcaklığını ölçmeye başlayacak.

İnsanlar korona virüs ile mücadele etmeye devam ederken salgında etkilerini belli ediyor. Korona virüsü sebebi ile bir çok firma ve şirket faaliyetlerini durdurmak zorunda kalmıştı. Perakende satışı piyasasının en büyüğü olan Amazon faaliyetlerini durduran şirketlerin aksine hizmet vermeye devam etmektedir ve 75 bin çalışan alacağını da belirtmişti.

Amazon korona virüsünden çalışanlarını korumak için depolarına termal kameralar yerleştirecek. Amazon’un ABD’de 70’den fazla deposu bulunuyor. Termal kameralar sayesinde Amazon, çalışanlarının korona virüsü ve ya başka hastalıklarını önceden tespit edebilecek.


Termal kameralar, insanların ve çevre sıcaklıklarını ölçmek için kullanılıyor. Termal kameraların görüş alanına vücut sıcaklığı yüksek birisi girdiğinde kameralar alarm vermeye başlıyor.

Verilere göre korona virüsün en belirgin özelliği yüksek ateşe sebep olmasıdır. DSÖ’ye göre ateşten sonra en çok görülen belirtiler ise halsizlik ve kuru öksürüktür.

Termal kameralar Amazon’ un çalışanlarına sağladığı önlemlerden sadece bir tanesidir.
Amazon, çalışanlarına Nisan ayında maske dağıtımı da yapmıştı. Firma Avrupa ve ABD’deki tesislerinde çalışanlarının ateşini ölçmeye de Nisan da başladı.

Korona virüsü sebebi ile insanlar internet alışverişini arttırdı. Siparişlerin artması ile Amazon’un yoğunluğu da arttı.

31 Mart’ta korona virüsü sebebi ile Amazon çalışanı hayatını kaybetmişti. Amazon tarafından yapılan açıklamada salgın sebebi ile hayatını kaybeden bu kişinin virüsü tatil zamanı kaptığını söyledi. Mart ayından sonra da çalışmaya devam etmediğini açıkladı.

Amazon’un Fransa’da ki tesisi kötü çalışma şartları yüzünden kapatılmıştı.

24 Nisan da sanal ortam üzerinden Amazon çalışanları, protesto yapacaklar.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı