Dünya

Amazon Artık Halka N95 ve Cerrahi Maske Satmayacak

Corona virüsüne yakalananların sayısı tüm dünyada 1 milyonu geçti. Vakaların artışıyla beraber N95 ve cerrahi maske satışları patladı ancak son birkaç haftadır maske bulmak çok zorlaştı. Öyle ki sağlık personelleri dahi maske bulmakta zorluk çekmeye başladı.

N95 ve cerrahi maskeler özellikle sağlık personeli için büyük önem taşıyor. Corona virüs yüzünden herkesin maske almaya başlamasıyla sağlık personelleri de maske bulmakta zorluk çekiyorlar.

Maskeler Sadece Hastanelere ve Devlet Kurumlarına Satılacak

Amazon’un yaptığı duyuruya göre artık N95 ve cerrahi maskeler halka satılmayacak. Maskeler artık sadece hastanelere ve devlet kurumlarına satılacak.

Amazon sadece maskeleri değil, yüz koruması, ameliyat önlükleri, yüksek hacimdeki dezenfektanları ve cerrahi eldivenleri de halka satmayı durdurdu. Bu tarz ürünleri Amazon’dan satın almak isteyen hastane ve devlet kurumları da alışveriş yapabilmek için bir form doldurmak zorundalar.

Amazon, bu tarz ürünler satan satıcıları rekabetçi bir fiyatla, bu malzemelere ihtiyaç duyanlar için stoklarını güncellemeye teşvik etmek amacıyla, bu ürünler için komisyon almayacağını da duyurdu. üSalgın nedeniyle evden dışarı çıkmaya korkan kişiler de alışverişlerini Amazon’dan yapmaya başladı. Özellikle temel ihtiyaçları karşılamak için pek çok insan Amazon’u tercih etti. Geçtiğimiz ayın ortalarında ABD ve Avrupa’da ürün kıtlığı yaşayan Amazon, hangi ürünleri depolarında tutup sevk edeceğiyle ilgili de önemli değişiklikler yaptı ve temel ürünlerin stoklarda kalmasını sağlayarak siparişleri hızlandırma kararı aldı.

Keyfi Ürünler Depolama Merkezlerine Sevk Edilmeyecek!

Amazon, depolarında temel ev eşyalarına, tıbbi gereçlere ve insanların en çok talep gösterdiği diğer ürünlere geçici süreyle öncelik tanıyacağını belirtmişti. Bu kapsamda keyfi olarak satın alınan ürünlerin 5 Nisan’a kadar depolama merkezlerine sevk edilmeyeceği açıklanmıştı. Keyfi olarak satılan bu ürünler depolama merkezlerinde bulunduğu sürece satışları devam edecek. Eğer depoda bulunmuyorsa ürünleri, satıcıların kendilerinin göndermesi gerekecek. Bu kararın ardından üçüncü parti satıcılar, Amazon forumlarında bu durumun kendilerinin batmalarına ve yanlarında çalışan insanların da işsiz kalmalarına neden olacağını belirtiyorlar.

Amazon şu anda üçüncü parti satıcılardan, evcil hayvan ürünleri, sağlık ve ev ürünleri, güzellik ve kişisel bakım ürünleri, market ürünleri, endüstriyel ve bilimsel ürünler, bebek ürünleri satın almaya devam ediyor. Çevrimiçi satışları zirve yapan Amazon, geçtiğimiz günlerde sipariş tedarikini karşılayabilmek amacıyla 100.000 depolama merkezi personeli alacağının duyurusunu da yapmıştı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı