Dünya

Amazon Depo Çalışanlarını Termal Kameralarla İzliyor

Dünyanın bir numaralı e-ticaret platformu Amazon, depolarında çalışan işçilerin Koronavirüs salgınına yakalanıp yakalanmadığını tespit etmek için termal kameralardan yardım almaya başladı. Reuters’te yer alan habere göre dev şirketin depolarına kurulan kameralarla işçilerin ateşleri sürekli olarak ölçülüyor. Malum olduğu üzere yüksek ateş COVID-19 hastalığına yakalanmanın en yaygın belirtileri arasında yer alıyor.

Konuya ilişkin basın mensuplarına verdiği demeçte Amazon sözcüsü Kristen Kish “Operasyon bölgelerimizde görev alan tüm personelin günlük olarak ateş ölçümlerini gerçekleştiriyoruz. İnsanlar için çok kritik bir görev üstlenen çalışanlarımızın sağlık ve güvenliğini sağlamak adına aldığımız bu önlemin işe yarayacağını umuyoruz” dedi.

Eve kapanan insanlar Amazon’a akın etti

Türkiye’de olduğu gibi ABD’de de insanlar eve kapanıp kişisel karantinalarını ilan etmiş durumdalar. Market ve temel ihtiyaç malzemelerini internetten satın almak için Amazon’a akın eden insanlar müthiş bir talep patlamasına da yol açmış durumdalar. 

Öyle ki Amazon talepte yaşanan bu inanılmaz artışı karşılamak için 100 binden fazla işçiyi işe aldığını açıklamıştı. Türkiye’deki e-ticaret sektörü için de aynı durum geçerli sayılır.

300’den fazla işçide Koronavirüs tespit edildi

Tüm dünyayı olduğu gibi ABD’yi de vuran Koronavirüs salgınına Amazon depolarında çalışan 300’den fazla işçinin yakalandığı ortaya çıkmıştı. Ülke genelinde 50’den fazla depoya sahip olan Amazon, virüse yakalanan işçilerin çalıştığı bu alanları kapatıp dezenfekte etmeye başlamıştı. 

Üstelik bu durum sadece ABD’deki depolarla da sınırlı değil. E-ticaret devi Fransa genelindeki 6 deposunu 20 Nisan’a kadar kapatma kararı almıştı. Tabii bu kararın alınmasında Fransız mahkemesinin Amazon’u tıbbi sarf malzemeleri, hijyen ürünleri ve gıda dışında herhangi bir ürünü kargoladığının tespit edilmesi durumunda ürün başına 1 milyon Euro cezayla tehdit etmesinin de rolü büyük olsa gerek.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı