Dünya

Amazon Web Services GMY’si İstifa Etti

Amazon şirketi, Covid-19 salgınından dolayı işten çıkarmalar gerçekleştirmişti ve bu konu çok tepki almıştı. Amazon Web Services Genel Müdür Yardımcısı olan Tim Bray, Amazon’un bu hareketlerini tasvip etmediğini belirterek istifasını sundu.

Amazon şirketi, covid-19 salgını baş gösterdikten sonra depo çalışanlarını işten çıkartmaya başlamıştı. Amazon Web Services Genel Müdür Yardımcısı Tim Bray, bu konuya ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. “Bye Amazon” başlıklı blog yazısındaki açıklamalarında şu sözlere yer verdi:

“Amazon’un Web Services Genel Müdürü Yardımcısı olarak görevimi sürdürmek, tasvip etmediğim ve hor gördüğüm eylemlere ne yazık ki imza atmak anlamına geliyor. Bu nedenle görevimden istifa ettiğimi duyurmak isterim. Bu konuda mağdur edilen kişiler soyut varlıklar değildir. Hepsi gerçek insanlardır. Size bu insanlardan bazılarının isimlerini belirtmek istiyorum; Courtney Bowden, Gerald Bryson, Maren Costa, Emily Cunningham, Bashir Mohammed ve Chris Smalls ve daha fazlası mağdur edilmiştir.”

Bu açıklamasıyla görevinden istifa ettiğini duyuran Tim Bray, şirketin yapmış olduğu ırkçılığa ve cinsiyetçi tavırlara da gönderme yaptı. Şu cümlelerle açıklamasına devam etti:

Eminim işten çıkarılan her bir insanın beyaz olmayan ten rengine sahip olması, kadın olması veya her iki öğeyi birlikte bulundurması da bir rastlantıdır. Değil mi?

Bray, yazısının devamında kendisinin genel müdür yardımcısı olduğu AWS’de yüksek maaş alan çalışanlara kıyasla depo çalışanlarının çok daha az güce sahip olduğunu söyledi:

“Aslında her şey günün sonunda güç dengesiyle alakalı. İşsizlik ve ABD’deki iş odaklı sağlık sigortası sebebiyle Amazon şirketindeki depo çalışanları güçsüz. Maalesef güçsüzleşmeye devam ediyor. Kapitalizm yüzünden şirket içinde bok muamelesi görüyorlar. Bu konudaki yatkın çözüm, onların kolektif gücünü arttırmaya başlamaktır.”

Geçen yıllarda Amazon şirketi, depo çalışanlarını zor durumda çalıştırdıklarına dair birçok eleştiri almıştı. Bu eleştiriler daha tam olarak unutulmadığı halde Covid-19 salgınında bazı çalışanlarının testi pozitif çıkmasına rağmen gizlendiği ve çalışma esnasında koruyucu ekipmanlarının sağlanamaması konusu tekrar gündeme geldi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı