Dünya

AMD CEO’su Lisa Su Dünyanın En Çok Kazanan İlk Kadın CEO’su Oldu!

2019 yılında en fazla kazanan CEO’lar insanlara duyuruldu. İşlemci ile ekran kartı ve buna benzer bilgisayar bileşenleri çoğaltan AMD’nin CEO’su Lisa Su listede üst sırada yer aldı. Böylelikle ilk defa bir kadın listenin en tepesine yerleşti.

AMD paylaşılan duyumlara göre son haftalar da iyi bir çıkış yakalamış zamanda bazılarına göre bu olay Intel’in birkaç olaylar da geç kalınmasıyla alakalı olsa da bazılarına göre AMD bu başarısını ilk kadın CEO’su Lisa Su’nun çalışmalarına borçlu. Haklı da görünüyorlar. Zira, Lisa Su 2014’te göreve başladığın da AMD hisseleri 3 dolar civarındaydı, şu aralar ise AMD’nin hisse değeri 55 dolar oldu.  CNN International’da yer kaplayan bir duyumlara göre Lisa Su, bu emeğinin karşılığını aldı.

Lisa Su, gezegenin en fazla kazanan CEO’su kendisiyle beraber, dünyanın en yüksek kazanan ilk kadın CEO’su unvanına da sahip olmayı başardı. Lisa Su, geçtiğimiz zaman dilimin de aldığı parayla bir önceki yıla göre dört kat artırdı.

Araştırma firması Equilar, S&P 500 endeksinde yer kaplayan firmaların yöneticilerini maddi olarak bakımından mercek altına aldı. Yapılan listenin ilk sırasın da ise sürpriz bir şekilde AMD CEO’su Lisa Su yer kaplıyor. 2018 yılında firmadan 13.4 milyon dolar kazanan Su, sabit maaştan performanstan kaynaklı olarak sisteme geçilmesinin arkasından kazancını yüksek oranda fazla hale getirdi. 1 milyon dolar maaş ve 1.2 milyon dolar ikramiyenin yanı sıra 56.3 milyon dolar değer fazlalık kazancı, patroniçeye 2019 yılında 58.5 milyon dolarlık büyük bir servet kazandırdı.

500 Amerikan firmasını kapsayan S&P 500’de fazla yüksek para alan 50 yaşındaki Su olurken, onu 45,8 milyon dolarla Discovery Inc’in patronu David M. Zaslav arkasından ilerliyor. Yıllık 45,5 milyon dolar kazançla de Walt Disney’nin CEO’su Robert A. Iger üçüncü sırada.

Toplam 329 sıfatın yer kapladığı sıralamada sadece 20 kadın yönetici yer alıyor.  Lisa Su’dan sonra yer alan ilk kadın, Lockheed Martin’in CEO’su Marillyn A. Hewson yılda 24,4 milyon dolar ücret alıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı