DünyaMobil

Apple CEO’su Tim Cook: Önümüzdeki 60 Günü Tahmin Etmek Zor!

Apple, ikinci çeyrek raporunu yayınlarken bu raporlarda önümüzdeki çeyrek dönemde hedefledikleri planladıkları ve ön görülere de yer verirdi.Dün yayınlamış olduğu ikinci çeyrek raporunda hedeflerden atılacak adımlardan bahsedilmemesi dikkat çekti. Apple CEO’su olan Tim Cook, ikinci çeyrek gelirlerini söylerken, önlerini tahmin etmekte zorluk çektiklerini bu sebeple finansal öngörülerin paylaşılmadığını belirtti. 

Apple CEO’su olan Tim Cook yaptığı bu açıklamada: “Önümüzde duran 60 gün içinde neler olacağını tahmin etmek oldukça zor.” ifadelerini belirtti. Bunun yanında Tim Cook ve şirketin CFO’su Luca Maestri’nin, analistler ile yapmış olduğu bir konferans görüşmesinde Apple’ın corona virüs salgını ve ekonomik kriz ile nasıl mücadele edeceklerini anlattı. 

Corona virüs salgın dönemlerinin Apple ürünlerini ne oranda etkilediğini belirten yöneticiler, nisan ayı sonlarına doğru Apple ürünlerinde ‘genel bir artış‘ olacağını tahmin ettiklerini belirtti. Cook, Çin’de bulunan mağazanın trafiğinin şubat ayına göre arttığını belirtti.

Cook’un söylediklerine göre; mart ayının ortalarına doğru dünyanın geri kalanında corona virüsle mücadeleye başladığı zamanlar, Apple da Çin dışındaki diğer bölgelerden gelen talepte keskin bir düşüş yaşandığını belirtti.

 “Dünyanın geri kalan kısmı için asıl olay mart ayında, karantina dönemlerinin başladığı zaman ve evden çalışmaların başladığı dönemde oluştu.Bu iki, üç haftalık dönem sebebi ile çeyreğin sonunda talep edilen oranda keskin bir düşüş gördük.Nisan ayına bakacak olursak nisan ayının satışlarının, mart ayı sonuna doğru başladığını göreceksiniz’’ ifadelerine yer verdi.

Tim Cook, bu artışın nedeninin iki konu olduğunu söylüyor; bu konulardan biri teşvik paketi diğer konu ise evden çalışmaların yapılması. Apple, insanların, işyerlerinin ve okulların evden çalışmak için bilgisayarlara ihtiyaç duyması sebebi ile Mac ve iPad‘in salgından olumlu faydalanacağını da tahmin ediyor.Cook bu düşüncesini şu ifadeler ile açıkladı:

“iPad ve Mac’in bu çeyrekte yıllık bazda satışlarının artacağını ve müşterilerimizin çevrimiçi eğitim alacaklarını veya home ofis olarak çalışan kişilerin artacağına inanıyoruz’’ dedi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı