Dünya

Aromalı Elektronik Sigara Amerika’da Neden Yasaklandı

Her geçen gün kullanıcı sayısının arttığı elektronik sigara, ABD’de yasaklılar listesine girmeye hazırlanıyor. Hükümetin böyle bir karar alması şaşkınlıkla karşılansa da gerekçeyi duyanlar ABD hükümetine hak vermekte.

Amerika’da yapılan araştırmada, bir akciğer hastalığının nedeni olarak elektronik sigara gösterildi. Gizemli akciğer hastalığının yakalandığı kimselerdeki ortak nokta hepsinin elektronik sigara kullanması. Ancak yasak yalnızca aromalı sigaralar için geçerli olacak. Çünkü akciğer hastalığına yakalananlar elektronik sigaranın aromalı çeşidini kullanmakta. Söz konusu araştırmanın sonuçlarına göre harekete geçen hükümet de, sigaranın hoş kokulu olanlarına karşı sınırlamaya gitmeyi düşünmekte.

ABD Sağlık Bakanlığı, birçok kişide benzer şikâyetlerin olması üzerine, elektronik sigaranın tamamen yasaklanması için çalışmalar yürütmekteydi. Şimdilik aromalı türünün yasaklanacağı elektronik sigara, son yıllarda özellikle gençler arasında popüler şekilde kullanılmakta. Ancak gençlerin bilmediği, normal sigaradan bile daha tehlikeli olabileceği. Sağlık Bakanlığı, konunun üzerinde titizlikle durmasına rağmen henüz hükümetçe atılmış bir adımın olmaması, bazı kesimlerce tepki ile karşılaşmakta.

İlk Kısıtlama New York’tan

ABD hükümetini beklemeyen New York eyalet yetkilileri, aromalı elektronik sigara konusunda adım atmaya hazırlanmakta. Gençleri sigaradan uzak tutmak isteyen yetkililer, bir acil durum eylem planı hazırladı. Halk Sağlığı ve Sağlık Planlama Konseyi ve Sağlık Bakanlığı toplantılarının ardından hayata geçirilecek olan eylem planı, sigara üreticilerini memnun etmeyecek gibi görünmekte. Acil durum eylem planında, kurallar uymayan mağazalar için cezai müeyyideler yer almakta.

New York’taki yetkililer, özellikle reşit olmayan veya henüz reşit yaşa yeni gelen gençlerin aromalı elektronik sigara kullanımını göz önüne alarak, bu alanda bir çalışma düşünmekte. Bu kapsamda sigara alım yaşının 18’den 21 yükseltilmesi gündemde. 13 Kasım itibariyle yasağın başlayacağı New York’ta ayrıca okullara da el atılacak. Okullarda bilgilendirici programlar hazırlanarak, gençler sigara ve diğer zararlı maddeler konusunda bilgilendirilecek. Okul programlarına aileler de teşvik edilecek ve topluca mücadele verilmeye çalışılacak.

Her 4 Öğrenciden Biri Kullanmakta

ABD hükümetinin aromalı elektronik sigara konusu üzerinde durmasının en önemli nedeni okullara da yayılması. Çünkü ülkede her 4 öğrenciden biri, sözü edilen sigara ürünlerini kullanmakta. Yapılan araştırmalar, genç kesimin hoş kokulu sigarayı tercih ettiğini de göstermekte. Anketlerde çekici olması ve lezzetli bulunması, aromalı elektronik sigarayla mücadeleyi ön plana çıkarmakta.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı