Dünya

Birleşik Krallık Tarafından Çin’den Alınan ‘Ölüme Sebep Olabilecek’ Solunum Cihazları Artık Çöpte!

Koronavirüs salgını ile mücadelede solunum desteğine ihtiyaç duyan hastalar için solunum cihazı eksikliği pek çok ülke tarafından açıklanmıştı. Bunun üzerine Birleşik Krallık tarafından harekete geçildi ve Çin’de üretilen yeni solunum cihazları alındı. Bu sayede solunum desteği duyan daha fazla hastaya ulaşmanın planlandığı öğrenildi. Çin yapımı olan pek çok solunum cihazının yapılan denemelerde ve kontrollerde uygunsuz, güvensiz ve tehlikeli olabileceği sonucuna ulaşıldı. Bu durumda çöpe atılmasına karar verildi.

Çin’den gönderilen solunum cihazlarının kullanılması halinde hastaları öldürebileceği yönünde ciddi kaygılar gündeme gelmeye başladı. Doktorlar tarafından durumun fark edilmesinin ardından geri çevrildiği öğrenildi.

Tüm Cihazlar Çöpe Gitti!

Birleşik Krallık hükümeti tarafından solunum cihazlarının gelişi için müjdeli haber verildi. Bu süreçte 4 Nisan’da yapılan açıklamanın ardından büyük bir heyecanla solunum cihazlarının ülkeye gelmesi beklendi.

Ancak son dönemlerde gelen solunum cihazları incelendiği zaman bazı doktorlar cihazların değiştirilmesi yönünde çağrılarda bulunmaya başladılar. Yapılan detaylı incelemelerde makinelerin hasarlı olduğu ve yaşatmaktan daha çok öldürmeye meyilli olduğu belirlendi.

Yapısının değişken ve güvenilmez olduğu ve hastalar için hayati önem taşıyan bu süreçte kullanılmasının mümkün olmadığı belirtildi. Modellerin hastanelerde kullanılmak için değil ambulanslarda kullanılmak üzere tasarlandığı belirtildi. Doktorlar oksijen bağlantı hortumunu inceledikleri zaman AB standartlarının dışında olduğunun altını çizdiler. Bu noktada gelen tüm solunum cihazlarının çöpe gittiği anlamı taşınıyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı