Dünya

Birleşmiş Milletler Dünyayı Uyardı: Hastalıklar Artmaya Devam Edecek!

Koronavirüs salgını ile daha fazla bilgi sahibi olduğumuz zoonotik hastalıklar bir anlamda hayvanlardan insanlara geçen hastalıklar olarak ifade ediliyor. Koronavirüs salgını da ilk olarak Çin’da hayvan pazarlarında ortaya çıkmıştı. Henüz pandemi devam ederken uzmanlar bu konuda insanları uyarmaya devam ediyorlar.

Birleşmiş Milletler tarafından yapılan açıklamaların ardından Çevre Programı ve Uluslararası Hayvancılık Araştırma Enstitüsü tarafından konu hakkında tüm detayları ile birlikte bir rapor hazırlandı. Bu raporda korkutucu detaylara yer verildi.

Hayvanlardan İnsanlara Geçecek Olan Hastalık Sayısı Artacak

Dünyanın düzeni ve insanların yaşam biçimlerine bakılarak böyle bir araştırmanın yapıldığı belirlendi. Genetik olarak düzenlenen araştırmalar sonucunda salgın hastalıkların artmasının ve her geçen gün yeni salgın hastalıkların gündeme gelmesinin arazilerin tahrip olması, vahşi yaşamın insanlar tarafından her geçen gün biraz daha sömürülmesi ve yaşanan tahribata dayalı olarak doğal çevrenin bozulması olarak ifade ediliyor.

Koronavirüs salgınından önce de çeşitli zoonotik hastalıkların gündeme gelmeye başladığı ve son 20 yıllık dönemde ortaya çıkan hastalıkların maliyetinin 100 milyar dolar olduğu belirlendi. İnsanların bilinçsiz yaşam tarzları, vahşi yaşama olan müdahalelerin artması ve insanların doğaya zarar vermeleri nedeniyle bundan sonraki dönemlerde de salgın hastalıkların giderek artması bekleniyor.

Birleşmiş Milletler tarafından tüm dünya için hazırlanan bu rapor bir nevi uyarı niteliğinde oldu. Son dönemlerde Çin’de de vahşi hayvanların tüketilmemesi gerektiği konusunda yeni tartışmalar gündeme gelmişti.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı