Dünya

Bitcoin’de Vergi Dönemi Başlıyor! Güney Kore İlk Vergi Alacak Ülke Oldu

Son dönemlerde oldukça popüler hale gelen kripto paraların gelecekte de oldukça parlak olduğu ifade ediliyor. Güney Kore tarafından alınan yeni bir kararın Bitcoin üzerinde bir ilk olacağı ifade ediliyor. Bunun üzerine kripto paralar üzerinden vergi alınması bekleniyor.

Vergi platformu tarafından konu hakkında olumlu kararlar alındı. Ancak bu süreç içerisinde durumun gelecek yıldan itibaren geçerli olması bekleniyor.

Kripto Para Piyasasında Yeni Bir Dönem Başlayacak

Eylül ayında konunun yeniden bakanlık tarafından parlamentoya sunulması bekleniyor. Parlamentoda onaylanmasının hemen ardından 2021 yılında da yürürlüğe girmesi bekleniyor. Bu süreçte dijital paraların alınıp satılması halinde elde edilen kar oranları üzerinde vergilendirme sisteminin hayata geçirilmesi bekleniyor. Ancak kripto paralar arasında meydana gelen alım ve satım işlemlerinin bu süreçten muaf tutulması bekleniyor. Zararına olarak yapılan benzer satışların da aynı kategori altında değerlendirilmesi bekleniyor.

Güney Kore hükümetinin daha önce buna benzer bazı uygulamalarının olduğu açıklanmıştı ancak somut adımlar ortaya çıkan fikir ayrılıkları nedeniyle bir türlü atılamamıştı. Planlanan vergi düzenlemesi yine de ülkede bazı tartışmaların gündeme gelmesine neden oldu. Bu durum yatırımcılar tarafından sömürülmeye müsait olduğu ifade edilmeye başlandı.

Bazı görüşler ise vergilendirme sisteminin tam olarak işlemesi için oluşturulacak olan altyapı için yaklaşık olarak 3 ile 4 yıllık bir sürecin olabileceğini düşünüyorlar.  

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı