Dünya

Brezilya Sağlık Bakanı Mandetta İstifa Etti !

Yeni tip corona virüsü dünya genelinde iki milyondan fazla insana bulaştı. Brezilya’da vaka sayısı 25 bin 684 olarak kayıtlara geçti. Virüsten ölenlerin sayısı ise 1600 civarında.

Güney Amerika’da bulunan Brezilya virüse karşı zamanında önlem aldı mı ? Ülkede tartışma konusu oldu. Corona virüsüne karşı önlemlerin alınmadığı gerekçesi ile Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Brezilya Sağlık Bakanı Henrique Mandetta’ yı görevden almayı düşünürken Brezilya Sağlık Bakanı kendisi istifa etti. Corona virüsüne karşı alınmayan önlemler siyasi bir krize dönüştü.

Corona virüsüyle mücadelede yeterli önlemleri alamayan , krizi doğru bir şekilde yönetemeyen Brezilya’nın Sağlık Bakanı istifa etti.

Corona virüsüne karşı verilen savaşta Brezilya’da en yetkili olan kişi Sağlık Teyakkuz Kurumu Sekreteri Wanderson de Oliveira idi. Vaka ve ölüm sayılarının artması, corona virüsüne karşı önlemlerin uygulanamaması ve hastanelerde oluşan manzaralar nedeniyle geçtiğimiz günler istifa ettiğini açıklamıştı.

Sağlık Bakanı Mandetta, yakın çevresine ve virüs ile mücadele ekibine Bolsonaro’ nun her an kendisini görevden alabileceğini söylemişti ama kesin bir tarih vermemişti. Brezilya’ da siyasi gerilim devam ederken Sağlık Bakanı Luiz Henrique Mandetta istifa ettiğini açıkladı.

Güney Amerika’nın en kalabalık ülkesi Brezilya’da corona virüs salgınına karşı yeterli önlem alınmadığı tartışması siyasi krize dönüştü. Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’ nun görevden alacağı öne sürülürken Sağlık Bakanı Henrique Mandetta kendisi istifa etti.

Brezilya Devlet Başkanı Bolsanero ile Sağlık Bakanı Mandetta corona virüsü mücadelesine başladıkları zamandan beri bir çok fikir ayrılığı yaşamıştı. Devlet Başkanı corona virüsünü çok ciddiye almamış ve virüsü ” küçük grip ” olarak adlandırmıştı. Brezilya’da alınan kısmi sokağa çıkma yasağı da Devlet Başkanı tarafından eleştirilmişti. Devlet Başkanı’na rağmen Mandetta Brezilya halkına sık sık evde kalın çağrısı yapmaktaydı.

Brezilya Devlet Başkanı Yardımcısı Hamilton Mourao Sağlık Bakanı Mandetta hakkında ” sınırlarını aşıyor ” ifadesini kullandı. Corona virüsü ile mücadele edildiği zamanda görevinden alınmaması gerektiğini de ekledi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı