Dünya

Capcom, ABD’deki Olaylardan dolayı Pro Tour 2020’yi Erteledi!

ABD genelinde son günlerde yaşanan olaylar, birçok sektörde olumsuz yansımalara sebep oluyor. Son olarak Capcom, ABD genelindeki mevcut durum nedeniyle Pro Tour 2020’yi ertelediğini açıkladı.

Japon görsel oyun yapımcısı ile yayıncısı Capcom, Amerika Birleşik Devleti’nde ortaya çıkan olaylardan dolayı Capcom Pro Tour 2020 etkinliğinin başlangıç tarihini değiştirdiğini duyurdu. Siyah insanlara karşı yapılan adaletsiz tutum ile polis şiddeti dolayısıyla Japon merkezli oyun devi, etkinliğini daha ileriye ötelemeye kararı aldı. 

Street Fighter gibi yapımlarıyla tanıdığımız oyun devi, siyahi vatandaşlara destek amaçlı yaptığı paylaşımla beraber turnuvanın hem Kuzey Amerika hem Avrupa ile Orta Doğu için belirlenen yeni tarihlerini paylaştı. Avrupa ve Orta Doğu bölgesinde bulunan kullanıcılar için tarih 14 Haziran olarak belirlenirken Amerika Birleşik Devleti için bu tarih 20 Haziran olarak belirlenmiş durumda. Asya bölgesi için de tarih küçük bir ertelenme ile 26 Haziran tarihine kaydırıldı. 

ABD’deki sinirlenme, turnuva tarihlerini de etkiledi:

Turnuvanın normalde 6 Haziran günü yapılması planlanıyordu fakat özellikle George Floyd’un polisler tarafından öldürülmesi sonrası ABD’de meydana gelen atmosfer sonucu firma, bu tarihi pek uygun bulmadı. Her ne kadar turnuvada yarışmayı dört gözle bekleyen yarışmacılar bu haber sonucu hayal kırıklığı yaşamış olsa da bu erteleme daha iyi hazırlanmak isteyenler için de iyi bir fırsat oldu. 

Pro Tour 2020’nin ileri tarihe atılmasına ek olarak Japon oyun firması Capcom, yarışma başlayana dek sosyal medyaya da kısa süreliğine veda edecek. Firma, bu durumu şu anda duyulmayı hak eden daha önemli sesler ve olaylar olduğunu ifade ederek açıklıyor. Amerika Birleşik Devleti’ndeki mevcut durum göz önüne alındığında bunun son derece doğru bir adım olduğunu söyleyebiliriz. Ertelenmenin gündemde olmasıyla beraber Capcom firmasının Street Fighter V için yeni içerikleri de sevenlerine sunma ihtimali olduğunu belirtelim.

Japon oyun devinin bu kararı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı