Dünya

Çekirge İstilası Nedeniyle 1 Milyon Kişi Aç Kalabilir!

Etiyopya’da son zamanlarda meydana gelen çekirge istilasının ortaya çıkardığı hasar her geçen gün büyümeye devam ediyor. Son dönemlerde artan çekirge sayısı nedeniyle gıda ürünlerinde de ciddi tahribat ve azalmanın meydana geldiği belirtildi. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından konu hakkında bir açıklama yapıldı. Çekirgelerin neden olduğu zarar sonrasında 200 bin hektar büyüklüğünde tarım arazisinin kullanılamayacak hale geldiği belirtildi.

Tarım arazilerinin zarar görmesi nedeniyle üretimde de ciddi sorunlar yaşandı. 356 bin tahıl maddesi bu süreçte heba oldu. Kullanılamayacak hale gelen tarım arazileri ve ürünler neticesinde ülkede ciddi bir kıtlık yaşanabileceği konusunda uyarılar yapıldı.

1 Milyon Kişi Aç Kalabilir

çekirge

Çekirge istilasının neden olduğu tahribat sonrasında ülkede yaşayan 1 milyon kişinin gıda maddelerinin azlığı sebebiyle aç kalabileceği belirtildi. Bu süreçte ülkeye acil gıda yardımının yapılması için uyarılar yapıldı.

Dünyada yaşanan çeşitli felaketlere bir yenisi daha eklendi. Tüm ülkeler koronavirüs salgını ile mücadele ederken bu dönemde Etiyopya’da çekirge istilası baş gösterdi. Halkın neredeyse tamamının geçim kaynağının tarım olduğu düşünüldüğü zaman pek çok kişi geçim kaynaklarını korumak için harekete geçti. Uzun bir süredir Doğu Afrika ve Orta Doğu ülkelerinde çekirge istilası devam ediyor. Zaman zaman farklı ülkelerde ortaya çıkan çekirgeler gittikleri bölgelerde kuraklığa ve açlığa sebep olmaları ile biliniyor. Bir kilometrekarelik bölümde bile 40 ile 80 milyon arasında çekirgenin bulunduğu biliniyor. Çekirge sürüleri sadece bir günde 35 bin kişinin tüketebileceği gıda ürünlerini tüketiyorlar.  

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı