Dünya

Çernobil Yangını Sonucu Nükleer Tozlardan Türkiye Etkilenir Mi ?

Dünya corona virüsü salgınına kilitlenmişken bir başka felaket haberi de Ukrayna’dan gelmişti. 10 gündür söndürülemeyen orman yangını Çernobil Bölgesi’nde ki Radyasyonlu alana ulaşmıştı ve yürekleri ağza getirmişti.

Alevler 3500 hektarlık alanı küle çevirerek yok etti, binlerce hayvan yandı, evsiz kaldı. Yangın nükleer atıkların depolandığı yere çok yaklaşmıştı. Eğer kontrol altına alınmasaydı nasıl bir felaket ortaya çıkacaktı merak konusu oldu.

Dünyayı ayağa kaldıran yangını durdurabilmek için hem karadan hem de havadan söndürme çalışmaları hızla devam etti. 400 den fazla itfaiye çalışanı , 100′ e yakın itfaiye aracı , 3 yangın uçağı ve helikopterler seferber oldu.

Yaklaşık 500 ton su kullanıldı. Alevler tehlikeli bölgeye ulaşmasın diye dünya yeni bir radyasyon felaketiyle karşı karşıya kalmasın diye nükleer santralin çevresindeki ağaçlık alan kazıldı ve nükleer santralin etrafına güvenlik koridoru oluşturulmuştu. Korkulan olmadı. Yangın radyasyonlu bölgeye ulaşmadan kontrol altına alındı.

Çernobil Yangını Sonucu Nükleer Tozlardan Türkiye Etkilenir Mi ?

Yangın sonucu oluşan nükleer tozların Türkiye’ye gelip gelmeyeceği ; İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Profesör Dr. Hüseyin Toros tarafından konu ile ilgili açıklamalar yaptı.

Çernobil’ de 4 Nisan’da meydana gelen yangın sonucu duman ile havaya karışan radyoaktif tozu yağmur, rüzgar gibi doğal yollar ile yeryüzüne inme olasılığı tartışma konusu oldu. Yağışlı havalarla birlikte Türkiye’nin de etkileneceği düşünülen bu olay sonucu korkulacak bir durumun olmadığı Hüseyin Toros tarafından açıklandı.

Çernobil Bölgesi’nde batılı rüzgarlar hakim olduğu için bu rüzgarlar Türkiye’ye gelmiyor. Radyoaktif tozların , asit yağmurları ile karıştırılmaması gerektiği de belirtildi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy tarafından yapılan açıklamada Çernobil nükleer faciasının olduğu bölgede oluşan orman yangını için tehdit unsuru olmadığını söyledi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı