DünyaGündem

Çeşme Limanındaki İtalyan Gemisinde Corona Alarmı

Corona virüs salgınının şu en etkili yaşandığı ülke olan İtalya’dan İzmir Çeşme Limanı’na gelen yük gemisinde çalışan personele yapılan testler sonucunda, gemideki bazı personellerin pozitif sonucuna sahip olduğu bildirildi.

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada İtalya’dan gelen yük gemisinde çalışan personellere rutin alınan önlemler kapsamında yapılan testler sonucunda gemide çalışan 4 personelde Corona virüs tespit edildiği ve derhal karantinaya alındığı belirtildi.

Havayolu ve karayolu ile ülkemize giriş-çıkışların çok sınırlı olduğu bu günlerde, ülkemize deniz yoluyla gelen ticari ve yolcu gemilerinde de sınırlamaya gidilmesi öngörülüyor. Kamuoyu yoklamalarına göre, ülkemizin denizler de dahil olmak üzere tüm sınırlarının dışarıya kapatılması yönünde ağırlıklı görüşler hakim.

İtalya’da Durum Vahim

İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19, İtalya’da en şiddetli şekilde yayılımını sürdürüyor. İtalya’da 21 Şubat’ta görülen ilk corona virüs vakasından bugüne kadar pozitif olarak toplam 63927 vaka tespit edildi. Dünyadaki en çok ölümün olduğu İtalya’da, virüs şu ana kadar 6077 ölüme neden oldu. Ülkede acil durum ve sokağa çıkma yasağı ilan edilmesine rağmen, geç alınan tedbirler nedeniyle virüs çok hızlı bir şekilde ülke geneline yayıldı. Dün itibariyle Küba ve Güney Kore’de hastalıkla mücadele eden sağlık ekipleri, meslektaşlarına yardım etmek için gönüllü faaliyetler kapsamında İtalya’ya geldi. Desteğe gelen tecrübeli sağlık ekipleri ile yöneticilerin aldığı kararlar doğrultusunda, salgının en kısa sürede kontrol altına alınması bekleniyor. Daha fazla can kaybının yaşanmaması için yetkililerin aldığı kararlara vatandaşların özenle uyması ve önleyici faaliyetlerin bir an önce yaygınlaştırılması hayati önem arz ediyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı